PARTNER PORTALU
  • BGK

Efekt UNESCO działa. Rekordowa liczba turystów w Tarnowskich Górach

  • MIW    8 grudnia 2017 - 14:18
Efekt UNESCO działa. Rekordowa liczba turystów w Tarnowskich Górach
W ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy tego roku zabytkowe podziemia Tarnowskich Gór odwiedziło już blisko 117 tysięcy turystów (fot. mat. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej)

W ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy tego roku zabytkowe podziemia Tarnowskich Gór odwiedziło już blisko 117 tysięcy turystów. To niewiele mniej niż przez cały rok ubiegły (wówczas liczba gości sięgała blisko 122,5 tysięcy). Wszystko wskazuje, że w tym roku zostanie zatem pobity rekord frekwencji. Przedstawiciele władz miasta nie mają wątpliwości, że to skutek wpisania w lipcu tego roku tarnogórskich podziemi na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Turystów do Tarnowskich Gór przyciągają zabytkowe wyrobiska dawnej kopalni srebra oraz sztolnia „Czarnego Pstrąga”, gdzie atrakcją jest spływ łodzią przez podziemne wyrobiska. W przypadku tej pierwszej atrakcji zeszłoroczny wynik (77,7 tys. gości) został już pobity w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy tego roku (78,3 tys.). Jeśli chodzi o sztolnię „Czarnego Pstrąga”, to na koniec października (38,3 tys.) do wyrównania zeszłorocznego wyniku (44,7 tys.) jeszcze trochę brakowało.

Czytaj:Tarnowskie Góry trafiły na listę UNESCO

- Musimy się teraz nauczyć zarządzać tym zwiększonym ruchem - mówi Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór. Temu też poświęcone było spotkanie, jakie w czwartek (7.12) odbyło się z udziałem władz miasta oraz Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (to właśnie ta organizacja opiekuje się tamtejszymi zabytkami i ona tez pilotowała sprawę wpisu do na listę UNESCO).

Czytaj:UNESCO da zarobić? Arkadiusz Czech: Tarnowskie Góry przeżyją najazd

- Chcemy założyć lokalną organizację turystyczną, która będzie zajmować się zarządzaniem i promocją tych obiektów. Będziemy zapraszać do wstąpienia do organizacji stowarzyszenia pozarządowe z terenu powiatu – zapowiada burmistrz Czech.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.