PARTNER PORTALU
  • BGK

Efekty remontu Teatru Powszechnego poznamy w maju

  • Agata Zbieg (PAP)    9 lutego 2010 - 10:41

Czytaj wywiad z dyrektorem Teatru Janem Buchwaldem.
- Otwarcie remontowanej siedziby Teatru Powszechnego w Warszawie prawdopodobnie opóźni się o miesiąc. Teatr miał wznowić działalność w budynku na Pradze pod koniec kwietnia, ale na przyjęcie pierwszych gości gotowy będzie dopiero w maju - mówi w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej Jan Buchwald, dyrektor Teatru Powszechnego.

Teatr Powszechny nie był remontowany od ponad 30 lat. Jego remont i modernizacja rozpoczęły się na początku września 2009 r. i miały zakończyć się w kwietniu.  Oto cały wywiad:

Kiedy możemy spodziewać się otwarcia wyremontowanego gmachu?

- Pierwotny termin zakończenia budowy to 18 kwietnia. (...) Jednak - głównie z powodu zimy, która w tym roku jest piękna, ale jak na złość bardzo mroźna i śnieżna - niektóre prace na zewnątrz budynku, np. dokończenie budowy parkingu i elewacji zewnętrznej, mogą się opóźnić. (...) Spodziewam się, że opóźnienie będzie wynosiło około czterech tygodni (...) i realnym momentem, w którym będziemy mogli wznowić działalność, będzie koniec maja.

Co się zmieni po remoncie?

- Przede wszystkim przestrzeń teatru zostanie zmodyfikowana i powiększona. Jedną z najważniejszych zmian jest absolutna przebudowa sceny nazywanej do tej pory Małą Sceną, która przez ponad 30 lat pięknie nam służyła, miała swoich wiernych fanów i odbyło się tu wiele premier. Mała Scena była tak skonstruowana architektonicznie, że wyczerpała jednak swoje możliwości inscenizacyjne. (...). Wymyśliłem więc, aby powiększyć tę scenę w każdą stronę: utworzyć większą powierzchnię - po remoncie będzie to 260 m kw., ale też podciągnąć ją do góry - będzie ona wysoka na 6 metrów. To będzie bardzo nowoczesna, świetnie wyposażona scena (...), jej widownia pomieści ok. 200 widzów, stąd jej nowa nazwa: Scena 200.

Czy pozostałe sceny też zmienią nazwy?

- Tak, Duża Scena zmieni nazwę na Scena 300, choć mieści ponad 300 osób, a obecna Scena 45 - najmniejsza, wygospodarowana z dawnej pracowni krawieckiej, niska, katakumbowa, ciasna i czarna - pomieści po remoncie prawie 100 osób, więc nazwaliśmy ją Sceną 100.

Jakie przedstawienia przygotowujecie na inaugurację odnowionego Teatru?

- Na Scenie 300 pokażemy adaptację powieści Leopolda Tyrmanda "Zły" w mojej reżyserii. Spektakl powstał na podstawie scenariusza napisanego na motywach powieści Tyrmanda przez Wojciecha Tomczyka. To będzie duże i wieloobsadowe przedsięwzięcie. (...) Na scenie zobaczymy m.in. Tomasza Sapryka i Agnieszkę Krukówną. Działalność Sceny 200 chcemy rozpocząć adaptacją powieści Alberta Moravii "Konformista" w reżyserii Marka Fiedora. (...) Na Scenie 100 pokażemy sztukę współczesnego szwedzkiego autora Niklasa Radstroma "Salamandra", przygotowaną przez młodego reżysera Adama Guzińskiego. "Salamandra" to bardzo gęsty psychologicznie, kameralny, duszny temat. W spektaklu zobaczymy Joannę Żółkowską i Elżbietę Kępińską, która będzie obchodzić w tym roku 50-lecie pracy artystycznej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.