Egzotyka na krańcu... Małopolski

- Na poszukiwanie egzotyki turyści udają się często na przysłowiowy kraniec świata. A wystarczy na kraniec… Małopolski. Łemkowszczyzna - kraina magiczna, egzotyka na wyciągnięcie ręki - mówi Anna Bandura z Agencja Promocji Miast i Regionów.
Egzotyka na krańcu... Małopolski
Łagodne wzgórza, lasy pełne dostojnych buków, burzliwa niejednokrotnie historia, nazwy miejscowości pisane po polsku i cyrylicą, tajemnicze opustoszałe wsie, konie huculskie, malownicze drewniane cerkwie, maziarze i smolarze - zapomniane dziś zawody.

Kto raz zasmakuje w walorach tej niezwykłej krainy, z pewnością będzie chciał tam powracać. Tym bardziej, że dzięki wsparciu Województwa Małopolskiego w ramach konkursu „Małopolska Gościnna” powstało tu kilka nowych, opartych na łemkowskim dziedzictwie, atrakcji turystycznych - informuje Anna Bandura z Agencja Promocji Miast i Regionów.

Jak donosi uwagę zwiedzających ten zakątek Małopolski zwracają z pewnością opuszczone wsie, gdzie jedynymi śladami dawnych mieszkańców są malownicze cmentarze, fundamenty starych domostw i cerkwi. To echa bolesnego doświadczenia wczesnych lat po II wojnie światowej, gdy w ramach Akcji Wisła masowo przesiedlano stąd na tzw. ziemie odzyskane rdzennych mieszańców – Łemków.

Łemkowszczyzna pełna jest ciekawych kulturowych tropów. Łemkiem był najbardziej znany malarz nurtu sztuki naiwnej, Nikifor Krynicki. Ale mało kto wie, że tworzący w USA, najsłynniejszy artysta pop-artu, Andy Warhol, pochodził z Łemków zamieszkujących tereny Słowacji. A współcześnie, to tutaj jest kolebka uznanego wydawnictwa Czarne, tutaj tez żyje i tworzy jeden z ważniejszych polskich pisarzy - Andrzej Stasiuk - mówi Bandura.

Magia Łemkowszczyzny przyciąga artystów, niespokojne duchy, ale i turystów - informuje. - To do nich adresowany jest szereg nowych produktów turystycznych, do powstania których przyczyniło się wsparcie Województwa Małopolskiego otrzymane w konkursie ofert „Małopolska Gościnna”.

- Dzięki dofinansowaniu w ramach „Małopolski Gościnnej” oferta turystyczna Łemkowszczyzny wzbogaciła się o kilka interesujących propozycji tematycznych – podkreśla Elżbieta Kantor, dyrektor Departamentu Turystyki, Sportu i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE