PARTNER PORTALU
  • BGK

Ekologia, nowoczesne technologie i innowacyjność

  • JL    21 kwietnia 2010 - 09:21
Ekologia, nowoczesne technologie i innowacyjność

Ponad 400 tys. euro otrzyma Małopolska w ramach Regionalnej Inicjatywy POWER. Jej celem jest poszukiwanie metod wprowadzania zmian zmierzających w kierunku gospodarki niskowęglowej.
Projekt realizuje siedem regionów europejskich: Andaluzja (Hiszpania), Emilia-Romagna (Włochy), Małopolska, Północna Brabancja (Holandia), Region Południowo-Wschodniej Anglii, Sztokholm (Szwecja) i Tallin (Estonia).

Międzynarodowy Komitet Sterujący POWER zadecydował o wyborze do dofinansowania czterech podprojektów z udziałem małopolskich podmiotów z dziewięciu złożonych w II naborze. Członkowie komitetu po negocjacjach z przedstawicielami regionów zdecydowali o przekazaniu dodatkowych 40,5 tys euro dla Małopolski, zwiększając tym samym budżet na podprojekty z 360 tys. euro do 400,5 tys. euro.

W ramach tych przedsięwzięć m.in. PAN ma opracować projekt E-MOB (Mobilność elektryczna – wdrażanie oraz poszukiwanie rozwiązań dla samochodów elektrycznych w miastach). Przedsięwzięcie to może stać się flagowym projektem POWER. Politechnika Krakowska stworzy metody pomiaru intensywności podróżowania w korelacji z rewizją emisji dwutlenku węgla.

Od stycznia 2010 r. w ramach programu Peopole (Innowacje na rzecz zmian społecznych) rozpoczęła się realizacja czterech podprojektów z udziałem podmiotów z Małopolski. W ramach jednego z nich Stowarzyszenie „U Siemachy” zajmuje się wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych dla wzmocnienia integracji społecznej, szczególnie w odniesieniu do młodzieży wywodzącej się z rodzin imigranckich. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie tworzy sieć akademicką współpracy dla seniorów.

W ramach projektu uruchomiono Forum Strategiczne PEOPLE, które ma służyć wymianie wiedzy, doświadczeń i informacji między działaczami z regionów partnerskich. W ramach tego forum powołana zostanie będzie specjalna grupa skupiająca uczestników z Małopolski. Dzięki temu narzędziu możliwa będzie publiczna debata na temat zmian społecznych i demograficznych, w obliczu których stanął region.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.