PARTNER PORTALU
 • BGK

Elbląski port liczy na towary z obwodu kaliningradzkiego

 • PAP    4 czerwca 2013 - 07:20
Elbląski port liczy na towary z obwodu kaliningradzkiego

Za kilka tygodni w porcie w Elblągu mają być uruchomione odprawy fitosanitarne – zapowiedziała w poniedziałek elbląska posłanka Elżbieta Gelert (PO).
Umożliwi to armatorom sprowadzanie barkami pasz, zbóż i innych materiałów rolnych z obwodu kaliningradzkiego.

O możliwości szybkiego wprowadzenia w Porcie Morskim Elbląg kontroli fitosanitarnych i weterynaryjnych posłanka poinformowała w poniedziałek na konferencji prasowej z udziałem dyrektora portu.

Jak wyjaśniła, umożliwienie takich odpraw było jedną z najważniejszych spraw, o które od ponad dwóch lat zabiegała w parlamencie.

Zdaniem Gelert sprawa „jest już przesądzona", bo pod koniec maja upłynął termin, w jakim mogły wpływać uwagi do projektu rozporządzenia ministra zdrowia z nowym wykazem przejść granicznych uprawnionych do kontroli fitosanitarnych.

A to - w jej ocenie - oznacza, że w ciągu dwóch, trzech tygodni ukaże się rozporządzenie, umożliwiające takie kontrole w elbląskim porcie.

Dyrektor Portu Morskiego Elbląg Arkadiusz Zgliński powiedział, że odprawy fitosanitarne pozwolą lepiej wykorzystać możliwości przeładunkowe portu. Dotychczas przez Elbląg były transportowane do obwodu kaliningradzkiego głównie materiały budowlane. Większość barek wracała stamtąd pusta.

Maksymalne zdolności przeładunkowe elbląskiego portu, przy wykorzystaniu wszystkich nabrzeży, sięgają 1-1,5 mln ton rocznie. W ub. roku przeładunki wyniosły ponad 160 tys. ton.

Według Zglińskiego po wprowadzeniu kontroli fitosanitarnych wielkość przeładunku wzrośnie dwukrotnie. Jak wyjaśnił - takie szacunki - opiera na deklaracjach jednego z dużych kombinatów paszowo-zbożowych w obwodzie kaliningradzkim.

Rosjanie chcą sprowadzać barkami do Polski ok. 150 tys. ton śruty soi. Przez Zalew Wiślany transportowane byłyby też inne pasze i zboża, a być może także oleje i biomasa.

Zarząd elbląskiego portu przypomniał, że zwiększenie przeładunku nie tylko podniesie wpływy z tytułu opłat portowych i umożliwi stworzenie tam nowych miejsc pracy, ale także oznacza większe wpływy do skarbu państwa z ceł i VAT.

Port Morski w Elblągu jest największym portem na Zalewie Wiślanym. Obsługuje zalewową i przybrzeżną żeglugę towarową i turystyczną.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.