PARTNER PORTALU
  • BGK

"Elka" znów będzie wozić pasażerów w Parku Śląskim

  • PAP    19 września 2012 - 16:27
"Elka" znów będzie wozić pasażerów w Parku Śląskim

Już w następne wakacje kolejka linowa "Elka" ma znów wozić pasażerów w Parku Śląskim w Chorzowie (Śląskie). W środę podpisano umowę z wykonawcą, który odbuduje popularną niegdyś atrakcję, zlikwidowaną kilka lat temu z powodu złego stanu technicznego.
Będzie to pierwsza w Polsce kolejka typu mieszanego - na trasie będą kursować zarówno otwarte kanapy, jak i zamknięte gondole. W tych drugich mogą podróżować zarówno osoby niepełnosprawne, jak i rodziny z dziećmi w wózkach. Nowatorskie rozwiązanie umożliwi też korzystanie z kolejki przez cały rok, a nie tylko w sezonie letnim.

Czytaj też: Budowa kolejki w Chorzowie ruszy w tym roku

"Zakończył się bardzo ważny i trudny etap rewitalizacji Elki. () Rzeczowe zakończenie projektu powinno nastąpić do 13 czerwca 2013 r. To termin ambitny, ale możliwy do zrealizowania. Na kolejne urodziny parku, na kolejne wakacje, goście parku, wszyscy, którzy pamiętają "Elkę", będą mogli znów się nią przejechać" - powiedział podczas środowej konferencji prasowej w Chorzowie prezes Parku Śląskiego Arkadiusz Godlewski.

Całkowita wartość inwestycji to ok. 30 mln zł. Realizacja jest możliwa dzięki środkom unijnym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Dotacja z tego źródła to 21 mln zł, pozostałe środki to wkład własny Parku Śląskiego, budżet dopną zaś prawdopodobnie środki unijne niewykorzystane w innych projektach.

"To niezwykły dzień. ()Mam nadzieję, że zaczyna wielki okres rewitalizacji Parku Śląskiego, z czego się niebywale cieszę. Projekt był doskonale zrobiony, pieniądze się należały. Park zaczyna się zmieniać. To doskonała informacja nie tylko dla mieszkańców okolicznych miast, ale dla całego województwa" - podkreślił marszałek województwa śląskiego Adam Matusiewicz.

Dotacja obejmuje rewitalizację jednego z trzech historycznych odcinków - od stacji przy Wesołym Miasteczku do Stadionu Śląskiego. Trasa ma ok. 2 km. Budowniczy wykorzystają fundamenty poprzednich słupów i budynków stacyjnych.

Na odcinku będzie kursować 15 gondoli i 30 kanap czteroosobowych. W razie potrzeby można je wymieniać, np. zimą może jeździć więcej gondoli.

Przepustowość kolejki to 861 osób na godzinę w każdą stronę, konstrukcja pozwoli też w razie potrzeby na podwojenie tej przepustowości. Kolejkę będzie obsługiwać 4 pracowników.

<!-- pagebreak //-->

Inwestycję zrealizuje firma Doppelmayr Polska, część międzynarodowego konsorcjum z dużym doświadczeniem w tej dziedzinie. Grupa Doppelmayr ma na koncie 14 tys. 300 instalacji tego rodzaju na całym świecie.

"Czekamy teraz na pozwolenie na budowę, prawdopodobnie uzyskamy je na przełomie tego i przyszłego roku. Zimy się nie boimy, prace mogą utrudnić tylko długotrwałe mrozy poniżej 20 stopni Celsjusza" - powiedział prezes Doppelmayr Polska Bogdan Tarko.

Nowa napowietrzna kolejka zastąpi popularną "Elkę", która przez prawie 40 lat należała do największych atrakcji parku, w którym znajdują się m.in. Wesołe Miasteczko, Planetarium i ogród zoologiczny. "Elka" (nazwa pochodzi od pierwszych liter słów Elektryczne Linowe Koleje) została otwarta we wrześniu 1967 r. Kursowała po parku na trzech odcinkach o łącznej długości ok. 6 km. Przewoziła średnio ok. 135 tys. osób rocznie.

Została zamknięta została kilka lat temu, kiedy okazało się, że część podpór jest w fatalnym stanie i nie nadaje się do użytku. Najpierw Transportowy Dozór Techniczny, po kontroli w 2006 r., nie dopuścił do użytku jednego z jej odcinków, dwa lata później o likwidacji kolejki zdecydowały władze parku.

Park Śląski, dawniej Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku, położony na styku Katowic, Chorzowa i Siemianowic Śląskich, to jeden z największych parków miejskich w Polsce.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.