PARTNER PORTALU
  • BGK

Enigma zwrócona Polakom

  • AZA    8 grudnia 2010 - 19:11
Enigma zwrócona Polakom

7 grudnia w Parlamencie Europejskim w Brukseli, odbył się wernisaż wystawy „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo”, którą zorganizował Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego we współpracy z Posłem do PE, Konradem Szymańskim.
W wernisażu wzięło udział ponad 100 osób reprezentujących Parlament Europejski, placówki dyplomatyczne akredytowane przy UE, NATO i Królestwie Belgii oraz dziennikarze polskich i europejskich mediów. W odpowiedzi na duże zainteresowanie zwiedzających, ekspozycja gościć będzie w Brukseli do 16 grudnia, a nie jak wcześniej planowano do 9 grudnia.

Jej bohaterami są polscy matematycy, których osiągnięcia przyczyniły się do złamania kodów słynnej niemieckiej maszyny szyfrującej. Podczas wernisażu z multimedialnym wykładem wystąpił dr Marek Grajek - autor jednej z czołowych monografii na ten temat, zatytułowanej "Enigma. Bliżej prawdy".
 
Wystawa - zaaranżowana w formie labiryntu - ujęta jest w ramy 23 tablic tematycznych. Ekspozycja ma przypomnieć, a części zwiedzających uświadomić, jak znaczącą rolę w łamaniu szyfrów Enigmy mieli polscy matematycy. To także pretekst do opowiedzenia raz jeszcze tragicznej historii losów tych, których wiedza i umiejętności sprawiły, że udało się uratować wiele milionów ludzkich istnień podczas II wojny światowej.  Polski sukces w dziedzinie wiedzy o kryptologii był jednym z punktów zwrotnych w trudnym procesie hamowania szaleństwa wzajemnej wojennej zagłady.
 
Wystawa, zorganizowana w Brukseli przez Marszałka Woźniaka oraz  Posła Szymańskiego przypomina sukces Mariana Rejewskiego oraz jego kolegów, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, którzy – poza złamaniem szyfrów Enigmy – stworzyli matematyczne podstawy ataków na szyfry. To ich wspólne dzieło zrewolucjonizowało kryptologię. Przypomnijmy, że świat dowiedział się o złamaniu szyfrów Enigmy i kluczowej roli polskich matematyków w tym sukcesie dopiero w połowie lat 70 – tych XX wieku. Ekspozycja w Parlamencie Europejskim dotknie jeszcze wielu interesujących wątków tej pasjonującej historii.

Marszałek Marek Woźniak od kilku lat konsekwentnie popularyzuje wiedzę o polskich naukowcach i pracownikach Biura Szyfrów. Warto wspomnieć choćby tę Jego inicjatywę, której finałem było sprowadzenie w listopadzie 2008 roku do Polski – do wielkopolskich Szamotuł – prochów Podpułkownika Maksymiliana Ciężkiego, przed II wojną światową szefa komórki dekryptażu niemieckich szyfrów w Biurze Szyfrów.

Postać Podpułkownika i jego tragiczne losy wpisują się w kolejną kartę historii wojennej, znaczonej bohaterskim patriotyzmem. W lipcu 2009 roku, podczas Dnia Polskiego w muzeum w brytyjskim Bletchley Park, które podczas wojny pełniło rolę siedziby tajnego ośrodka kryptologicznego, otwarto wystawę poświęconą Ciężkiemu. W listopadzie ubiegłego roku z kolei, w Holu Głównym Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, na 17 fotogramach zaprezentowane zostały zdjęcia oraz życiorys ppłk. Ciężkiego, jego rodziny, a także pozostałych członków Biura Szyfrów.

Wernisażowi wystawy w Brukseli, która adresowana jest głównie do posłów do Parlamentu Europejskiego, towarzyszą m.in.  barwny folder oraz kostka łamigłówka.  Zainteresowanie wystawą, dzięki staraniom Ambasadora RP w Brukseli Sławomira Czarlewskiego i brukselskiego Biura Informacyjnego Województwa Wielkopolskiego, wyraziło już prestiżowe Muzeum Wojskowości i Historii Militarnej w stolicy Belgii.

Możliwe są też dalsze odsłony tej ekspozycji w Europie, które wpisałyby się w Prezydencję Polski w UE. Wystawa okazała się także doskonałym pretekstem do promocji Województwa Wielkopolskiego, nie tylko poprzez ekspozycję logo ale także barwną informację o regionie.
 
Patronat honorowy nad wystawą sprawują  Jan Tombiński, Stały Przedstawiciel RP przy UE oraz Bogusław Winid, Stały Przedstawiciel RP przy NATO. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.