PARTNER PORTALU
  • BGK

Enigma zwrócona Polakom

  • AZA    8 grudnia 2010 - 19:11
Enigma zwrócona Polakom

7 grudnia w Parlamencie Europejskim w Brukseli, odbył się wernisaż wystawy „Enigma. Odszyfrować zwycięstwo”, którą zorganizował Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego we współpracy z Posłem do PE, Konradem Szymańskim.
W wernisażu wzięło udział ponad 100 osób reprezentujących Parlament Europejski, placówki dyplomatyczne akredytowane przy UE, NATO i Królestwie Belgii oraz dziennikarze polskich i europejskich mediów. W odpowiedzi na duże zainteresowanie zwiedzających, ekspozycja gościć będzie w Brukseli do 16 grudnia, a nie jak wcześniej planowano do 9 grudnia.

Jej bohaterami są polscy matematycy, których osiągnięcia przyczyniły się do złamania kodów słynnej niemieckiej maszyny szyfrującej. Podczas wernisażu z multimedialnym wykładem wystąpił dr Marek Grajek - autor jednej z czołowych monografii na ten temat, zatytułowanej "Enigma. Bliżej prawdy".
 
Wystawa - zaaranżowana w formie labiryntu - ujęta jest w ramy 23 tablic tematycznych. Ekspozycja ma przypomnieć, a części zwiedzających uświadomić, jak znaczącą rolę w łamaniu szyfrów Enigmy mieli polscy matematycy. To także pretekst do opowiedzenia raz jeszcze tragicznej historii losów tych, których wiedza i umiejętności sprawiły, że udało się uratować wiele milionów ludzkich istnień podczas II wojny światowej.  Polski sukces w dziedzinie wiedzy o kryptologii był jednym z punktów zwrotnych w trudnym procesie hamowania szaleństwa wzajemnej wojennej zagłady.
 
Wystawa, zorganizowana w Brukseli przez Marszałka Woźniaka oraz  Posła Szymańskiego przypomina sukces Mariana Rejewskiego oraz jego kolegów, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, którzy – poza złamaniem szyfrów Enigmy – stworzyli matematyczne podstawy ataków na szyfry. To ich wspólne dzieło zrewolucjonizowało kryptologię. Przypomnijmy, że świat dowiedział się o złamaniu szyfrów Enigmy i kluczowej roli polskich matematyków w tym sukcesie dopiero w połowie lat 70 – tych XX wieku. Ekspozycja w Parlamencie Europejskim dotknie jeszcze wielu interesujących wątków tej pasjonującej historii.

Marszałek Marek Woźniak od kilku lat konsekwentnie popularyzuje wiedzę o polskich naukowcach i pracownikach Biura Szyfrów. Warto wspomnieć choćby tę Jego inicjatywę, której finałem było sprowadzenie w listopadzie 2008 roku do Polski – do wielkopolskich Szamotuł – prochów Podpułkownika Maksymiliana Ciężkiego, przed II wojną światową szefa komórki dekryptażu niemieckich szyfrów w Biurze Szyfrów.

Postać Podpułkownika i jego tragiczne losy wpisują się w kolejną kartę historii wojennej, znaczonej bohaterskim patriotyzmem. W lipcu 2009 roku, podczas Dnia Polskiego w muzeum w brytyjskim Bletchley Park, które podczas wojny pełniło rolę siedziby tajnego ośrodka kryptologicznego, otwarto wystawę poświęconą Ciężkiemu. W listopadzie ubiegłego roku z kolei, w Holu Głównym Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, na 17 fotogramach zaprezentowane zostały zdjęcia oraz życiorys ppłk. Ciężkiego, jego rodziny, a także pozostałych członków Biura Szyfrów.

Wernisażowi wystawy w Brukseli, która adresowana jest głównie do posłów do Parlamentu Europejskiego, towarzyszą m.in.  barwny folder oraz kostka łamigłówka.  Zainteresowanie wystawą, dzięki staraniom Ambasadora RP w Brukseli Sławomira Czarlewskiego i brukselskiego Biura Informacyjnego Województwa Wielkopolskiego, wyraziło już prestiżowe Muzeum Wojskowości i Historii Militarnej w stolicy Belgii.

Możliwe są też dalsze odsłony tej ekspozycji w Europie, które wpisałyby się w Prezydencję Polski w UE. Wystawa okazała się także doskonałym pretekstem do promocji Województwa Wielkopolskiego, nie tylko poprzez ekspozycję logo ale także barwną informację o regionie.
 
Patronat honorowy nad wystawą sprawują  Jan Tombiński, Stały Przedstawiciel RP przy UE oraz Bogusław Winid, Stały Przedstawiciel RP przy NATO. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: