PARTNER PORTALU
  • BGK

Euro 2012: Co zrobić, żeby było bezpiecznie

  • PAP    1 marca 2011 - 14:00
Euro 2012: Co zrobić, żeby było bezpiecznie

Współpraca w zakresie ochrony antyterrorystycznej i zarządzania kryzysowego w miastach - organizatorach Euro 2012, to główny temat seminarium "Działania Antyterrorystyczne podczas Międzynarodowych Imprez Sportowych", które we wtorek odbyło się we Wrocławiu.
W organizowanym przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego seminarium udział wzięli m.in. przedstawiciele administracji państwowej, samorządowcy, funkcjonariusze policji i straży granicznej.

Czytaj też: Kibic ma być bezpieczny i dobrze się bawić - to wyzwanie dla samorządu

Jak powiedział podczas konferencji prasowej zastępca szefa ABW płk Paweł Białek, poziom zagrożenia terrorystycznego jest w Polsce niski, ale w związku z organizacją piłkarskich ME nasz kraj znajdzie się w centrum zainteresowania światowych mediów, a to może przyciągnąć ewentualnych sprawców ataków.

"Nie chcielibyśmy stwarzać wrażenia, że jest jakieś nadzwyczajne zagrożenie. Bierzemy jednak pod uwagę wszystkie możliwości i nie odrzucamy nawet najbardziej nieprawdopodobnego scenariusza. Ochrona antyterrorystyczna wymaga dobrej współpracy i synchronizacji działań ze wszystkimi służbami, stąd m.in. organizowane przez nas seminaria" - mówił Białek.

Wiceprezydent Wrocławia Wojciech Adamski podkreślił, że podczas budowy stadionu we Wrocławiu bierze się pod uwagę zabezpieczenie kibiców m.in. przez pożarem czy atakiem biologicznym. "Wszystkie te kwestie rozstrzyga się na etapie planowania i wykonawstwa, a my konsultujemy te plany z odpowiednimi służbami. Wszyscy kibice mają bezpiecznie wejść na stadion, a gdyby coś się stało mają go szybko i bezpiecznie opuścić" - tłumaczył Adamski.

Wrocław był pierwszym miastem-gospodarzem Euro 2012, w którym odbyło się seminarium. Za dwa tygodnie zaplanowano spotkanie w Gdańsku, a następnie w Poznaniu i Warszawie.

Konferencja została zorganizowana w ramach projektu "Działania Antyterrorystyczne podczas Międzynarodowych Imprez Sportowych. Rola Narodowych Centrów Antyterrorystycznych". Pod koniec 2010 r. w ramach projektu odbyło się także m.in. ćwiczenia antyterrorystyczne z symulacją odbijania zajętego przez napastników pociągu z kibicami.

Budżet projektu wynosi ponad 115 tys. euro, z czego niemal 70 proc. stanowi dofinansowanie Unii Europejskiej w ramach programu "Zapobieganie, gotowość i zarządzanie skutkami terroryzmu i innymi rodzajami ryzyka dla bezpieczeństwa". Oprócz spotkań regionalnych projekt zakłada również organizację międzynarodowej konferencji z udziałem krajowych i zagranicznych ekspertów.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.