PARTNER PORTALU
  • BGK

Europejski Dzień Morza 2011

  • AZA    18 maja 2011 - 21:31
Europejski Dzień Morza 2011

W dniach 18-22 maja 2011r. Gdańsk i Pomorze jest miejscem oficjalnych obchodów Europejskiego Dnia Morza 2011 i imprez mu towarzyszących.
Głównym wydarzeniem gdańskich obchodów będzie dwudniowa Europejska Konferencja Morska, która rozpocznie się 19 maja o godz. 9.30 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Europejski Dzień Morza to święto ustanowione w 2008 roku na mocy deklaracji podpisanej w Strasburgu przez Prezydenta Parlamentu Europejskiego, Prezydenta Komisji Europejskiej i Prezydenta Rady Unii Europejskiej. Oficjalne obchody odbywają się każdego roku w dniu 20 maja w innym kraju europejskim.

Dotychczas główne wydarzenia Europejskiego Dnia Morza zorganizowano w: 2008 - Brukseli, 2009 - Rzymie, 2010 - Gijon w Hiszpanii. Święto to jest okazją do zaprezentowania niezwykle ważnej roli, jaką odgrywają morza i oceany w życiu codziennym społeczności nadmorskich, jak również w życiu wszystkich obywateli Unii Europejskiej.

Współorganizatorami gdańskich obchodów Europejskiego Dnia Morza 2011 poza Urzędem Marszałkowskim są: Komisja Europejska, Ministerstwo Infrastruktury Urząd Miejski w Gdańsku. Oficjalny program obchodów obejmuje międzynarodową konferencję i spotkania zorganizowane przez instytucje zainteresowane problematyką morską.

Całość odbywa się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. W konferencji udział wezmą wysocy przedstawiciele władz unijnych (m.in.  Maria Damanaki, Komisarz Unii Europejskiej ds. Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa. Poza tym spodziewamy się przedstawicieli rządów Polski i krajów Unii Europejskiej oraz instytucji i organizacji związanych z gospodarką morską i rybołówstwem.

W ramach Europejskiego Dnia Morza, 21 maja otwarty zostanie sezon żeglarski. Z tego powodu na Targu Rybnym utworzy się miasteczko wodniackie, a na wodach Motławy w wyścigach smoczych łodzi rywalizować będą załogi Uniwersytetu Gdańskiego oraz Politechniki Gdańskiej. Odbędą się także regaty jachtów klasy Optimist. Mieszkańcy Gdańska będą mieli również okazję wzięcia udziału w paradzie jednostek morskich po Motławie. Będzie też możliwość skosztowania przysmaków regionalnych oraz wysłuchania dwóch koncertów na Ołowiance.

Dodatkowo, przy okazji EDM wiele organizacji zorganizuje w Trójmieście swoje cykliczne posiedzenia (Euroregion Bałtyk, Konferencja Współpracy Subregionalnej Państw Morza Bałtyckiego (BSSSC), Komisja Bałtycka Konferencji Peryferyjnych Regionów Nadmorskich (CPMR), itd.). Równolegle do EDM w Sopocie odbywa się Bałtyckie Forum Turystyczne.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.