PARTNER PORTALU
  • BGK

Europejski Kongres Gospodarczy, Jerzy Kwieciński: Samorządy muszą wspomóc budowanie innowacyjnej gospodarki

  • Michał Wroński    11 maja 2017 - 11:34
Europejski Kongres Gospodarczy, Jerzy Kwieciński: Samorządy muszą wspomóc budowanie innowacyjnej gospodarki
Panel "Samorząd i biznes – partnerstwo z rozsądku", (fot.wnp)

Nadszedł czas silniejszego zaangażowania się samorządów w tą część procesów rozwojowych, która jest mocniej związana z gospodarką – apeluje do samorządowców Jerzy Kwieciński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.
Jak stwierdził Kwieciński, oceniając relacje samorządu i biznesu w Polsce, udział samorządów na pewno jest sukcesem dotychczasowej polityki krajowej. Czymś, czym Polska może się pochwalić w UE, a nawet na świecie.

Samorządy bowiem bardzo mocno uczestniczą w budowaniu infrastruktury technicznej, czy zarządzaniu takimi procesami jak zdrowie, czy edukacja. Teraz jednak – jak ocenia Kwieciński – trzeba zrobić kolejny krok.

- Aby dać dodatkowy bodziec do rozwoju potrzebujemy silniejszego zaangażowania się samorządów w procesy związane z innowacjami, kreowaniem, przyciąganiem inwestycji, które będą miały duże przełożenie na rozwój lokalny i regionalny. Nam, jako rządowi zależy na takich inwestycjach, które w jak największym stopniu będą wykorzystywać innowacje i to nie tylko innowacje technologiczne. Jeśli tak się nie stanie, to nie będziemy się rozwijać – przestrzegł Kwieciński.

Czy jednak samorządy sprostają takiemu wyzwaniu?

- Mamy już pewne doświadczenia samorządów w rozwoju przedsiębiorczości dzięki temu, że uczestniczyły one w zarządzaniu programami rozwoju przedsiębiorczości – przypomina Jerzy Kwieciński.

Artykuł powstał na podstawie panelu dyskusyjnego "Samorząd i biznes – partnerstwo z rozsądku", który odbył się podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Dżesika, 2017-05-12 06:12:13

    świetny pomysł, samorządy muszą... proponuję dla sprawnego zarządzania tym procesem powołać rządowe Centrum Kontroli Wdrażania Innowacyjności przez Samorzady (CKWIpS)...