PARTNER PORTALU
  • BGK

Europejskie Dni Dziedzictwa 2013 tuż-tuż

  • PAP    4 września 2013 - 14:00
Europejskie Dni Dziedzictwa 2013 tuż-tuż

W Opactwie Cysterskim w Wąchocku odbędzie się w sobotę uroczysta inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa 2013. Zaplanowano m.in. zwiedzanie klasztoru, rekonstrukcję obozu z okresu Powstania Styczniowego i koncert w wykonaniu Wiesława Ochmana.
O wyborze miejsca inauguracji tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD) zdecydowały przede wszystkim walory architektoniczne obiektu, zbudowanego na przełomie XII i XIII w., a także patriotyczne i niepodległościowe tradycje opactwa i Wąchocka.

W południe odbędzie się msza św. z udziałem biskupa Diecezji Radomskiej, a godzinę później - uroczyste otwarcie Europejskich Dni Dziedzictwa. W programie znalazł się także wykład prof. Ewy Łużynieckiej, połączony z oprowadzaniem po opactwie cystersów w Wąchocku, i zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Ojców Cystersów oraz opactwa łącznie z klauzurą.

Zaplanowano także rekonstrukcje historyczne, w tym rekonstrukcję obozowiska łowców z epoki kamienia Rezerwatu Archeologicznego "Rydno"; odbędzie się prezentacja szałasów, narzędzi, strojów, uzbrojenia i ozdób. Odbędzie się również pokaz rycerski Chorągwi Ziemi Sandomierskiej obrazujący kulturę wieków średnich, pokaz oddziałów powstańczych 1863 - Żuawi Śmierci i rekonstrukcja obozu powstańczego Mariana Langiewicza w Wąchocku.

W programie znalazł się także pokaz przygotowania uzbrojenia - kucie kos i obsadzanie na sztorc, przygotowywanie odezwy i powielanie jej w drukarni polowej, przygotowywanie powstańczej strawy oraz festyn, wystawa rękodzieła i koncert "Każdemu marzy się wolność" w 150. rocznicę Powstania Styczniowego w wykonaniu Wiesława Ochmana, Dominika Sutowicza i Jerzego Zelnika.

Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się tradycyjnie w drugi i trzeci weekend września (7-8 i 14-15 września). W tym roku odbędą się pod hasłem "Nie od razu Polskę zbudowano".

Wybór tematu wynika między innymi z faktu, że tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa zbiegają się z 150. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego. Organizator EDD - Narodowy Instytut Dziedzictwa - chce zwrócić szczególną uwagę na rolę powstań narodowowyzwoleńczych, które miały ogromne znaczenie w kształtowaniu i zachowaniu narodowej tożsamości.

Szczegółowy program Europejskich Dni Dziedzictwa zostanie ogłoszony w czwartek w Warszawie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.