PARTNER PORTALU
  • BGK

Europejskie święto filmu w Krakowie

  • KB    26 maja 2010 - 15:10
Europejskie święto filmu w Krakowie

Od 31 maja do 6 czerwca w Krakowie trwać będzie jeden z najstarszych i najbardziej popularnych festiwali filmowych w Europie - Krakowski Festiwal Filmowy.
Podczas 7 dni zobaczyć będzie można około 250 produkcji krajowych i zagranicznych, w tym filmy krótkometrażowe, dokumentalne oraz animowane.
 
Festiwalowi towarzyszyć będą liczne wystawy, koncerty, pokazy plenerowe oraz spotkania z twórcami. Krakowski Festiwal Filmowy cieszy się dużą popularnością i co roku odwiedza go około 500 polskich i zagranicznych gości – reżyserów, producentów, programatorów festiwali oraz liczna krakowska publiczność. W ramach festiwalu odbywają się dwa konkursy - międzynarodowy oraz ogólnopolski. Na oba są selekcjonowane filmy krótkometrażowe, bez ograniczeń dotyczących formy. Tradycyjnie większość filmów zgłaszanych oraz pokazywanych to filmy dokumentalne. Od 2007 roku, w ramach ciągłego rozwoju festiwalu, do dwóch konkursów dołączył kolejny – obejmujący dziesiątkę najlepszych pełnometrażowych dokumentów.
 
Festiwal posiada bogatą tradycję i historię. Jego pierwsza edycja, wówczas jeszcze pod nazwą Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych, miała miejsce w 1961 roku. Trzy lata później dołączono część międzynarodową. Lata 90. i transformacja ustrojowa przyniosła chwilowe zawieszenie festiwalu. Wznowiono go dopiero w 1997 roku, a od 2001 nosi swoją obecną nazwę. Od 2006 roku festiwalu towarzyszą Krakowskie Targi Filmowe, wydarzenie skierowane do profesjonalistów z branży filmowej.
 
Krakowski Festiwal Filmowy to impreza o wyrobionej, europejskie marce. Jest akredytowany m.in. przez Międzynarodową Federację Producentów Filmowych, European Film Award oraz The Academy of Motion Picture Arts and Sciences, dzięki czemu laureaci festiwalu otrzymują bezpośrednie nominacje do nagród Europejskiej Akademii Filmowej, a także Oscarów w kategorii filmów krótkometrażowych. 
 
Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej festiwalu pod adresem www.kff.com.pl.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.