PARTNER PORTALU
  • BGK

Europejskie święto morza będzie w Gdańsku

  • PAP    6 lipca 2010 - 19:26

Centralne obchody Europejskiego Dnia Morza 2011 odbędą się w Gdańsku - poinformował we wtorek rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury Mikołaj Karpiński. Święto to przypada 20 maja. Uroczystości w 2011 r. potrwają od 19 do 21 maja.
Europejski Dzień Morza jest najważniejszym spotkaniem sektora morskiego w Europie. Dzień został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską, Parlament Europejski i Radę UE - przypomniał Karpiński.

Głównym wydarzeniem przyszłorocznych gdańskich obchodów będzie Europejska Konferencja Morska w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Imprezą towarzyszącą będzie IV Forum Turystyczne Państw Bałtyckich. Organizatorem EDM w 2011 r. będzie pomorski urząd marszałkowski, gdański urząd miejski we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury i Komisją Europejską.

Gdańskie obchody przypadną tuż przed objęciem przez Polskę prezydencji w UE. W ocenie resortu infrastruktury, przyczynią się też do promocji regionu Morza Bałtyckiego, jako atrakcyjnego inwestycyjnie i turystycznie.

22 z 27 państw członkowskich Unii to państwa nadbrzeżne lub wyspiarskie. Europejski Dzień Morza ma podkreślać rolę i znaczenie spraw morskich w rozwoju społeczno-gospodarczym oraz funkcjonowaniu UE. Co roku w obchodach EDM bierze udział ponad tysiąc osób z całej Europy.

Obchody Europejskiego Dnia Morza w 2008 r. odbyły się w Brukseli, w 2009 r. gospodarzem obchodów był rząd Włoch, a tegoroczne - w Gijon w Hiszpanii. Polska od początku istnienia organizuje krajowe obchody EDM.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.