PARTNER PORTALU
  • BGK

Festiwal białoruskiej poezji śpiewanej

  • PAP    21 października 2011 - 20:12

Wykonawcy z Białorusi i Polski biorą udział w Festiwalu Białoruskiej Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej "Bardauskaja Vosień 2011" (Jesień Bardów), który w piątek wieczorem rozpoczął się w Bielsku Podlaskim (Podlaskie).




To 18. edycja imprezy, której organizatorem jest Związek Młodzieży Białoruskiej. Koncerty odbywać się będą do niedzieli nie tylko w Bielsku Podlaskim, ale także w innych miejscowościach regionu, by i tam promować białoruską poezję śpiewaną i piosenkę autorską. Artyści wystąpią więc także w Białymstoku, Hajnówce, Szczytach Dzięciołowie, Gródku i Teremiskach.

Oprócz młodych wykonawców w części konkursowej, którzy w większości zostali wybrani spośród zgłoszeń z Białorusi, wystąpią też uznani artyści, m.in. znany białoruski bard Wiktar Szałkiewicz, zespół Relikt czy Bosae Sonca.

W niedzielę w Białostockim Teatrze Lalek wystąpi W-Z Orkiestra i Źmicier Wajciuszkiewicz, z premierowym pokazem programu, powstałego na podstawie tekstów polskiego poety Rafała Wojaczka.

Festiwal "Bardauskaja Vosień" jest najstarszym tego typu festiwalem białoruskiej piosenki autorskiej i poezji śpiewanej. Przewodniczący Związku Młodzieży Białoruskiej Michał Stepaniuk powiedział PAP, że przez lata trwania imprezy udało się "dojść do świadomości" wielu ludzi, że muzyka białoruska, to nie tylko folklor czy disco polo ale, że jest to też muzyka na wysokim poziomie.

Zaznaczył, że festiwal nie ma charakteru masowego, jak np. Festiwal Muzyki Młodej Białorusi "Basowiszcza" (odbywa się latem w Gródku, jego organizatorem jest Białoruskie Zrzeszenie Studentów - PAP).

Michał Stepaniuk dodał, że od kilku lat impreza nieco odchodzi od typowo "bardowskiego" grania, gdy na scenie pojawia się jedna osoba z gitarą, na rzecz piosenki autorskiej i większych zespołów muzycznych na scenie. "Widać, że to przyciąga, mamy już dużo zespołów uczestniczących w festiwalu" - powiedział.

Za głównego, z racji liczby imprez, animatora życia kulturalnego mniejszości białoruskiej w Polsce, uważane jest Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Polsce, które powstało jeszcze w czasach PRL.

Propaguje ono głównie folklor i twórczość estradową, wspiera też szkolne konkursy poezji i prozy, a jej najważniejsze w roku imprezy, to Ogólnopolski Festiwal Piosenki Białoruskiej oraz Święto Kultury Białoruskiej.

W województwie podlaskim są największe skupiska mniejszości białoruskiej w Polsce. Nie ma jednak dokładnych danych na temat jej liczebności. Według poprzedniego spisu powszechnego (danych z tegorocznego jeszcze nie ma), osób tej narodowości jest w Polsce ok. 50 tys. Liderzy organizacji białoruskich kwestionują to i uważają, że dane są zaniżone. Sami szacują je na 180-350 tys. osób. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.