PARTNER PORTALU
  • BGK

Festiwal dizajnu

  • lk    21 października 2010 - 21:25
Festiwal dizajnu

Rozpoczęła się czwarta edycja Międzynarodowego Festiwalu Designu. Do końca miesiąca w przestrzeniach pofabrycznych rządzić będzie dizajn i projektowanie w sztuce użytkowej.
- Dzięki temu, że w Łodzi rozwija się dizajn, moda i przemysły kreatywne rośnie w siłę i ten festiwal - mówił, inaugurując tegoroczną edycję, Krzysztof Candrowicz, dyrektor Łódź Art Center. - Ten festiwal jest bardzo ważny dla Łodzi i - co najważniejsze- kreuje prawdziwą stolicę przemysłów kreatywnych.

 - Dziś i przez następnych kilkanaście dni będziemy mieli okazję oglądać wiele świetnych prac. To już czwarta edycja, ale jakże wspaniała - łącząca awangardę, pomysłowość, polot i sztukę użytkową - mówił pełniący funkcję prezydenta Łodzi Tomasz Sadzyński. - Tłumy zwiedzających i jakość prac pokazują, że mamy potencjał wyobraźni i twórczości. Zapraszam do zwiedzania i - co najważniejsze - do inspiracji.

Podczas oficjalnej inauguracji festiwalu rozstrzygnięto konkurs make me! O nagrodę wartości 20 tys. zł walczyło ponad 250 osób, wygrał Emanuel Gardin z pracą „Recto Verso".

Tematem przewodnim festiwalu jest AMAZING LIFE - niezwykłe życie. Do przygotowania ekspozycji w ramach programu głównego Międzynarodowego Festiwalu Designu zostali zaproszeni Agnieszka Jacobson-Cielecka z wystawą Crumple Zone oraz Oskar Zięta prezentujący Underpressure. Pierwsza z ekspozycji ukaże zdeformowane przedmioty, na pozór zniszczone, stare czy niekompletne, które wydają się pozbawione swej funkcji. Druga przełamuje stereotypy związane z dmuchanymi przedmiotami. Na wystawie zobaczymy więc wykonane w tej technice sofy, fotele, lampy, a nawet godło.

Hasło imprezy w sposób szczególny interpretują także wystawy specjalne. Jest ich aż pięć. Wśród eksponatów są m.in. dizajnerskie rowery zaprojektowane przez czołowych projektantów mody, takich jak na przykład Kenzo Takada czy Agatha Ruiz de la Prada. To efekt współdziałania dwóch ważnych dla Łodzi i odbywających się niemal równolegle festiwali: Międzynarodowego Festiwalu Designu oraz Fashion Week Poland. 

Dzięki wsparciu mecenasa festiwalu - Ceramiki Paradyż, odbędzie się ponad 35 wystaw towarzyszących, prezentujących przykłady wdrożenia projektu do produkcji. W przeglądzie szkół weźmie udział 7 polskich i 8 zagranicznych placówek.

Nowym wydarzeniem w ramach festiwalu jest Przegląd Portfolio - konfrontacja początkujących projektantów z dziennikarzami, kuratorami i doświadczonymi projektantami. Wydarzenie festiwalowe uzupełnią warsztaty, wykłady oraz wieczorne imprezy w łódzkich klubach. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.