PARTNER PORTALU
  • BGK

Festiwal Europejski Stadion Kultury

  • PAP    2 sierpnia 2011 - 15:04
Festiwal Europejski Stadion Kultury

Europejski Stadion Kultury – festiwal artystyczny promujący polską i ukraińską kulturę – zostanie zainaugurowany w dniach 12-14 sierpnia w Rzeszowie.
Jest wydarzeniem towarzyszącym przyszłorocznym mistrzostwom Europy w piłce nożnej. Europejski Stadion Kultury to inicjatywa ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Inauguracja festiwalu odbędzie się w sierpniu br., ale jego kulminacja – w przyszłym roku, podczas EURO 2012.

„Czas mistrzostw Europy w piłce nożnej to czas większego zainteresowania krajami gospodarzami – Polską i Ukrainą. Stąd – naszym zdaniem – to jednocześnie niezwykle dobry czas na promowanie kultury polskiej i ukraińskiej. To także czas na wzmacnianie współpracy pomiędzy Polską i Ukrainą” – mówiła na wtorkowej konferencji prasowej wiceminister kultury Monika Smoleń.

Jak oceniła, Europejski Stadion Kultury, to prawdopodobnie największy do tej pory polsko-ukraiński projekt kulturalny, w ramach którego podczas jego trzydniowej inauguracji zorganizowanych zostanie ponad 100 polsko-ukraińskich wydarzeń.

Jednym z wydarzeń inaugurujących w Rzeszowie Europejski Stadion Kultury będzie koncert „Gramy razem!”. Dyrektor muzyczny koncertu Krzesimir Dębski tłumaczył we wtorek, że wydarzenie będzie miało charakter masowy, odbędzie się na rzeszowskim rynku. „Muzyka jest najlepszym sposobem, aby się lepiej poznać” – ocenił Dębski.

Podczas koncertu planowane jest premierowe prawykonanie kantaty Krzesimira Dębskiego i Romana Drozda. W programie także: występ zespołu Morcheeba z Wielkiej Brytanii, połączonych polsko-ukraińskich orkiestr i chórów, a także wokalistów muzyki folk, pop i rockowej, którzy wykonają najpopularniejsze przeboje stadionowe. Wystąpią m.in.: Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, Lwowska Orkiestra Kameralna i Chór „Leopolis” ze Lwowa, Chór Warszawskiej Opery Kameralnej, Chóry Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych „Śpiewająca Polska”, Turnioki, Burdon, Grupo Puja!. Transmisja koncertu odbędzie się na żywo w TVP 1, Polskim Radiu, Narodowej Telewizji Ukrainy NTU i Narodowym Radiu Ukrainy NRCU.

Innym inauguracyjnym projektem Europejskiego Stadionu Kultury to „NoBorder Music Festival” – festiwal muzyki elektronicznej i klubowej, odbywający się na postindustrialnym terenie w centrum Rzeszowa, przy dworcu PKP. Główną areną festiwalu będą stare, nieużywane hale. W projekcie udział ma wziąć m.in. polska wokalistka Pati Yang.

Zaplanowano również koncert pod hasłem „Art.BOX UA/PL” współczesnych twórców z Polski i Ukrainy oraz Jazz Etno Fusion – wydarzenie, podczas którego publiczność wysłucha utworów inspirowanych jazzem, dźwiękami etnicznymi, klubowymi i elektronicznymi.

W ramach inauguracji Europejskiego Stadionu Kultury odbędą się także projekcje filmów polskich oraz przegląd nowej fali w kinematografii ukraińskiej. W Rzeszowie prezentowane też będą spektakle teatrów alternatywnych w przestrzeni miasta. Wśród nich m.in. zespół Niemy Movie zaprezentuje premierę projektu „Znak Zorro” – specjalną projekcję filmu niemego z 1920 roku, do którego artyści na żywo tworzą dubbing i wykonują muzykę.

Wystąpi też m.in. Republika USTA USTA z projektem „Ambasada”, Lwowski Teatr Woskresinnia z projektem ognia „Gloria”.

Dla najmłodszych gości w programie Europejskiego Stadionu Kultury przewidziano warsztaty plastyczne, teatralne i muzyczne oraz niedzielny pokaz filmów animowanych. Dla młodzieży – spotkania literackie, dyskusje i debaty zorganizowane we współpracy z ukraińskim stowarzyszeniem ArtPole oraz Krytyką Polityczną.

Wśród wystaw, które zaprezentowane będą w Rzeszowie znalazł się „Projekt U” – zapowiadany jako „swoisty portret Ukrainy”, przygotowany przez dziewięciu fotografów z kolektywu Sputnik Photos pochodzących z różnych krajów naszej części Europy.

Szczegóły programu znajdują się na stronie www.stadionkultury.eu. Europejski Stadion Kultury realizują ministerstwo kultury, miasto Rzeszów, Estrada Rzeszowska i Narodowe Centrum Kultury. Honorowy patronat objął prezydent Bronisław Komorowski.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.