PARTNER PORTALU
  • BGK

Festiwal "Kino Dzieci" w 18 polskich miastach

  • bad/PAP    26 września 2015 - 10:59
Festiwal "Kino Dzieci" w 18 polskich miastach

W 18 miastach dzieci obejrzą łącznie 70 filmów. Fot. kinodzieci.pl

"Mamo, kocham cię", "Chłopiec i świat" oraz "Dzieci z Bullerbyn" - np. te spośród łącznie 70 historii obejrzy publiczność 2. Festiwalu "Kino Dzieci". Dziewięciodniowa impreza zaczyna się w sobotę. Odbędzie się w 18 miastach, m.in. Warszawie i Wrocławiu.
W programie znalazły się filmy dla dzieci pochodzące z różnych krajów, często nagradzane oraz nominowane do prestiżowych nagród, np. do Oscarów.

Organizator festiwalu, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, przypomina, że pierwsza edycja "Kina Dzieci" zgromadziła w polskich miastach ponad 11 tys. widzów, oraz że festiwalowi przyznano Wdechę Publiczności, nagrodę "Gazety Co Jest Grane". W tym roku pokazy odbywać się będą - do 4 października - m.in. w: Warszawie (kina Muranów i Praha), Krakowie, GdańskuPoznaniu i Wrocławiu.

70 filmów dla dzieci w 18 miastach

Część filmów z programu walczyć będzie o festiwalowe nagrody: Kwiaty Paproci. To m.in.: "Hokus-Pokus, Albercie Albertsonie" (Norwegia, 2013, reż. Torill Kove), "Jill i Joy" (Finlandia, 2014, reż. Saara Cantell), "Wojna na deski" (Holandia, 2014, reż. Margien Rogaar), "Mamo, kocham cię" (Łotwa, 2013, reż. Janis Nords), "Chłopiec i świat" (Brazylia, 2013, reż. Ale Abreu), "Życie według Nino" (Holandia, 2014, reż. Simone van Dusseldorp).

Czytaj też: Kino dla dzieci też za złotówkę

"Hokus-Pokus, Albercie Albertsonie" to animacja dla widzów od lat czterech; jak czytamy w festiwalowym opisie, "ciepła, mądra historia o sztuce odpowiedzialności". Bohater, sześcioletni Albert, marzy o psie. Jako że tata nie chce o tym słyszeć, chłopiec postanawia sam zdobyć gotówkę na zakup pupila. Ma mu w tym pomóc pewien starszy pan-magik, który umie wyczarować pieniądze. Wkrótce okazuje się jednak, że nie będzie to wcale takie proste.

"Jill i Joy" (film aktorski, od lat czterech), "o przyjaźni i magii, którą znaleźć można w codziennym życiu", to z kolei opowieść o dwóch dziewczynkach, które spędzają wspólnie wakacje. Ignorowane przez zabieganych i zapracowanych rodziców, same organizują sobie czas, przeżywając przy tym serię niezwykłych przygód.

"Wojna na deski" (aktorski, od lat 8) była w 2014 r. jednym z hitów festiwali filmowych dla dzieci i młodzieży. Bohaterami są dwaj chłopcy biorący udział w konkursie na zbudowanie najwyższej wieży. Historia tego konkursu przeradza się w filmie w opowieść o tym, jak łatwo czasem zatracić się w rywalizacji, ryzykując przy tym nawet przyjaźń.

Film "Mamo, kocham cię" (aktorki, od lat 10) to zdobywca Grand Prix w konkursie "Generarion Kplus" na Berlinale; historia o tym, jak trudno odbudować więź między rodzicem i dzieckiem oraz o tym, że prawda ma uzdrawiającą moc. Bohater, 12-latek, próbuje zatuszować złe wiadomości ze szkoły i wpada w spiralę kłamstw, którą trudno będzie zatrzymać.

Opisując animację "Chłopiec i świat" (od lat 10), organizatorzy "Kina Dzieci" przypomnieli: "Nie ma tu dialogów, są wyjątkowe obrazy i muzyka. Film zebrał międzynarodowe nagrody i zachwyty nad oryginalną stylistyką. Jego premiera odbyła się w Ottawie podczas Międzynarodowego Festiwalu Animacji. W uzasadnieniu wyróżnienia dla filmu jury napisało: +ponieważ był pełen najpiękniejszych obrazów, jakie kiedykolwiek widzieliśmy+".

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: