PARTNER PORTALU
  • BGK

Festiwal Kultury Żydowskiej na warszawskiej Pradze

  • PAP    5 sierpnia 2012 - 13:20
Festiwal Kultury Żydowskiej na warszawskiej Pradze

Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera" po raz drugi zagości na warszawskiej Pradze. Projekty przybliżające kulturę żydowską odbędą się m.in. w klubach Hydrozagadka, Znośna Lekkość Bytu i La Playa. Festiwal odbędzie się między 25 sierpnia a 2 września.
Projektem "La Playa: Warszawa - Tel Aviv" 25 sierpnia rozpocznie się praska część Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera". Od godz. 15 w klubie La Playa Music Bar goście festiwalu będą mogli wybrać się w podróż po gorącym Tel Awiwie.

Różne oblicza Izraela poznamy dzięki fotografiom dokumentującym street art autorstwa Zuzanny Szarek oraz pejzażom uchwyconym obiektywem Shai Ginott.

Paweł Smoleński, autor książek o tematyce politycznej m.in. "Irak. Piekło w raju" czy "Balagan. Alfabet izraelski", opowie dlaczego Izrael jest interesujący dla reportera. Warsztaty tańca żydowskiego poprowadzi Michał Piróg, a Jan Kuroń zabierze odwiedzających w niezwykłą kulinarną podróż.

Podczas imprezy na marimbie, południowoamerykańskiej odmianie pięciooktawowego ksylofonu, zagra Alex Jacobowitz, kontynuator klasycznej tradycji klezmerów.

Drugiego dnia "Warszawy Singera" festiwal zagości w klubokawiarni Znośna Lekkość Bytu przy ul. Lubelskiej. Odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć kukiełkowy spektakl dla dorosłych według opowiadań Stefana Wiecheckiego "Wiech na 103".

Przedstawienie oparte na przedwojennych tekstach "Wiecha" jest wyjątkowym dokumentem życia codziennego Warszawy sprzed 1939 roku. Spektakl w reż. Dariusza Kunowskiego jest kontynuacją projektu "Wiech na 102", nawiązującego do zapomnianej tradycji teatrzyków podwórkowych.

Entuzjaści sztuki teatralnej powinni koniecznie wrócić na Pragę 28 sierpnia. Wieczorem w Studium Teatralnym przy ul. Lubelskiej odbędzie się spektakl na motywach powieści Hanny Krall "Król kier znów na wylocie" w reż. Piotra Borowskiego, połączony ze specjalnym spotkaniem z publicznością.

Przedstawienie to historia młodej Żydówki, która ucieka z getta i podejmuje próbę odnalezienia oraz uwolnienia męża z obozu koncentracyjnego.

Kultura żydowska zagości również w klubokawiarni Skład Butelek. 29 sierpnia w ramach cyklu "Warsze" odbędzie się tam koncert zespołu Slavic Gonzo, w którego muzyce widoczne są wpływy muzyki tradycyjnej oraz pieśni słowiańskich z terenów Ukrainy i Polski.

Podczas koncertu zespół zaprezentuje autorskie kompozycje.

Następnego dnia Skład Butelek wypełni się muzyką w wykonaniu SzaZaZe oraz Oli Bilińskiej. Artyści zaprezentują muzykę Żydów sefardyjskich, w tym dworskie pieśni miłosne z Hiszpanii w autorskich aranżacjach.

Miłośnicy muzyki klezmerskiej nie mogą przegapić koncertu w klubokawiarni Znośna Lekkość Bytu "Dem Fideles Neshome" ("Dusza skrzypiec") w wykonaniu duetu Deborah Strauss i Jeffa Warschauera uchodzących za najbardziej aktywnych twórców klezmerskiego nurtu oraz jidysz.

Deborah Strauss uważana jest za jedną z najlepszych artystek, praktykujących do dziś tradycyjne żydowskie techniki gry na skrzypcach. Jeff Warschauer to znany wirtuoz klezmerskiej mandoliny, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, śpiewający pieśni jidysz.

Tegoroczny IX Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera", którego organizatorem jest Fundacja Shalom we współpracy z Teatrem Żydowskim, odbędzie się między 25 sierpnia a 2 września, jak co roku w rejonie pl. Grzybowskiego i ul. Próżnej, w kafejkach nad Wisłą oraz na warszawskiej Pradze.

Poza atrakcjami muzycznymi i teatralnymi, planowanych jest prawie 200 wydarzeń kulturalnych - wystaw, wykładów, warsztatów, spotkań literackich, pokazów filmowych oraz innych atrakcji. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.