PARTNER PORTALU
  • BGK

Festiwal Malta 2015, Poznań, najciekawsze wydarzenia w tym roku

  • bad    8 czerwca 2015 - 13:28
Festiwal Malta 2015, Poznań, najciekawsze wydarzenia w tym roku

Rusza 25. Festiwal Malta. Fot. M. Zakrzewski

Ponad 250 wydarzeń, 500 artystów z 20 krajów, trzy pełne tygodnie wypełnione od rana do późnych godzin nocnych. Festiwal Malta - w tym roku po raz 25. - startuje 8 czerwca.
Jak podkreślają organizatorzy, najważniejszą sekcją festiwalu od kilku lat jest Idiom - w tym roku zatytułowany Nowy Ład Światowy. Jego kuratorem został Tim Etchells - brytyjski reżyser, pisarz, twórca neonów, projektów wideo, dyrektor artystyczny eksperymentalnej grupy teatralnej Forced Entertainment.

- To teatr intelektualnie wyrafinowany. Nastawiony na błyskotliwą rozmowę z widzem - tak o dokonaniach grupy mówił w jednym z wywiadów krytyk teatralny, Piotr Gruszczyński.

Tim Etchells tłumaczy, że tegoroczny Idiom jest próbą przyjrzenia się społecznym i politycznym przemianom, jakie zachodzą wokół nas od 30 lat. - Zwróciłem się do artystów, bo tylko oni mogą nam pomóc spojrzeć na rzeczy inaczej, od nowa - podkreśla.

Czytaj też: Poznań to nie tylko alkohol i kluby go-go

Twórczość Etchellsa będzie obecna na festiwalu w kilku odsłonach. Razem ze swoim zespołem zaprezentuje dwa spektakle: The Notebook i Tomorrow's Parties. Na zamówienie poznańskiego festiwalu przygotowuje również neon Never Sleep, który pojawi się na budynku Starej Rzeźni.

- Z jednej strony ma przypominać nam o codzienności podporządkowanej ekonomii i nowoczesnym technologiom, wymuszających na nas czujność 24 godziny na dobę. Z drugiej - to komunikat do twórców, by byli cały czas świadomi zmian, które zachodzą wokół, i by nadawali tym zmianom właściwy kierunek - podkreśla Etchells.

Trzy duże projekty inspirowane twórczością Thomasa Manna

Malta jest także producentem opery Czarodziejska góra według najsłynniejszej powieści Thomasa Manna. Za realizacją stoi czwórka twórców: reżyseruje Andrzej Chyra, autorem muzyki jest Paweł Mykietyn, a libretta - Małgorzata Sikorska-Miszczuk. Scenografię spektaklu tworzy Mirosław Bałka.

- Moje libretto jest opowieścią o miłości. O podróży duszy Hansa Castorpa przez cztery pory roku i siedem bajkowych lat - mówi Małgorzata Sikorska-Miszczuk.

Andrzej Chyra dodaje: - Rozpoczynając pracę nad spektaklem, musieliśmy zapomnieć o tym, że chcemy spełniać oczekiwania kogokolwiek. Czarodziejska góra to jeden z trzech dużych projektów inspirowanych twórczością Thomasa Manna - w programie Malty znajdzie się także instalacja/koncert Doktor Faustus Romea Castellucciego, oraz performance Marcina Maseckiego Ostatnie sonaty Beethovena.

Czytaj też: 5 tys. Tatarów będzie miało centrum kultury w Kruszynianach

Muzyczną gwiazdą festiwalu będzie Michael Nyman - wybitny twórca muzyki filmowej, autor ścieżki dźwiękowej m.in. do oscarowego filmu Fortepian Jane Campion i obrazów Petera Greenawaya. Jego otwarty koncert nad Maltą 27 czerwca będzie z jednej strony symboliczną podróżą do początków Malty (Nyman po raz pierwszy wystąpił na poznańskim festiwalu w 1995 r.), ale i wyjątkową okazją, by usłyszeć na żywo filmowe kompozycje twórcy. Wstęp na koncert jest wolny.

25. Malta przyniesie także kolejną odsłonę cyklu Stary Browar Nowy Taniec oraz Generatora Malta - otwartej przestrzeni na placu Wolności. W tym roku obok dwóch plenerowych scen powstanie także specjalna strefa dla dzieci - świetlica Wolno Dzieciom. Plac stanie się też przestrzenią eksperymentu - w ramach cyklu akcji miejskich Wariactwa artyści zaproszą publiczność do ćwiczenia wyobraźni.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.