PARTNER PORTALU
  • BGK

Festiwal "Pociąg do miasta": Teatr na ulicach Gdyni

  • PAP/em    13 lipca 2015 - 08:47
Festiwal "Pociąg do miasta": Teatr na ulicach Gdyni
Teatr realizuje także projekt "Teatr zajechał": sztuki pokazywane są w gdyńskich świetlicach, bibliotekach itp. (fot. pixabay)

Siedem spektakli w siedem dni pokaże na ulicach miasta Teatr Gdynia Główna w ramach festiwalu "Pociąg do miasta". Spektakle odbywać się będą na placach, podwórkach czy schodach muzeum.
Teatr Gdynia Główna ma swoją stałą scenę w podziemiach miejscowego dworca. "Jednak ważne jest dla nas, by wychodzić naprzeciw widzów w miejsca im bliskie, a także miejsca nieoczekiwane, w których zwykle ludzie nie spodziewają się spektakli teatralnych. Chcemy widzów zaskoczyć, ale też zachęcić do odwiedzenia teatru te osoby, które rzadko do niego zaglądają" - powiedziała PAP Karolina Gaffke rzecznik prasowy Teatru Gdynia Główna.

Jak wyjaśniła, w ramach projektu "Pociąg do miasta" spektakle będą grane m.in. na podwórzu między kamienicami w centrum miasta, na placach i tarasach przed miejscowymi klubami, restauracjami, halą targową i dworcem, a także na schodach. "Takie plenerowe przedstawienia, to także cenne doświadczenie dla aktorów, którzy mogą sprawdzić się w trudnych warunkach jeśli chodzi o przestrzeń, ale też pod względem kontaktu z widzem" - powiedziała PAP Gaffke.

Lokalizacja teatru nie jest przypadkowa

Dodała, że miejsca dla przedstawień starano się dobierać w taki sposób, by korespondowały one z konkretnymi sztukami. "Na przykład +Epitafium dla władzy+ - sztukę inspirowaną +Cesarzem+ Ryszarda Kapuścińskiego, będziemy grać na schodach Muzeum Miasta Gdyni, które dobrze współgrają z opowieścią o hierarchii w systemie władzy" - wyjaśniła Gaffke.

W zestawie spektakli, które złożą się na przegląd "Pociąg do miasta", znalazły się sztuki: "Była Żydówka, nie ma Żydówki" na podstawie powieści Mariana Pankowskiego, "Pan Kot" według "Kota w butach" Angeli Carter, "Bjóro" Marcina Grota, "Ścianananaświat" Serge'a Kribusa, "Epitafium dla władzy" inspirowane "Cesarzem" Ryszarda Kapuścińskiego, "Co się przyśniło Gregorowi, że zaspał" inspirowane "Przemianą" Franza Kafki oraz "Orlando" na podstawie "Orlando: biografia" Virginii Woolf.

Tydzień z teatrem w Gdyni

Pierwszy ze spektakli będzie miał miejsce w poniedziałek, a ostatni - w niedzielę. Szczegółowe informacje na temat przedstawień i miejsc, w których będą one prezentowane, znaleźć można na stronie www.teatrgdyniaglowna.pl.

Projekt "Pociąg do miasta" finansowany jest przez miasto Gdynia.

Nie jest to jedyne przedsięwzięcie Teatru Gdynia Główna, w ramach którego zespół pokazuje spektakle poza swoją siedzibą. Teatr realizuje także projekt "Teatr zajechał": sztuki pokazywane są w gdyńskich świetlicach, bibliotekach itp.

Teatr Gdynia Główna zainaugurował działalność w lutym 2014 r. Swoją siedzibę ma w podziemiach dworca Gdynia Główna. W repertuarze teatru są - oprócz sztuk dla dorosłych, także przedstawienia dla dzieci.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.