PARTNER PORTALU
  • BGK

Festiwal Przestrzeni Miejskiej w Rzeszowie

  • PAP    10 maja 2012 - 12:27

Przeglądy filmów o architekturze, wykłady, koncerty, warsztaty, pokazy multimedialne znajdą się w programie drugiej edycji Festiwalu Przestrzeni Miejskiej, który ruszy w piątek w Rzeszowie.
Jest to jedyny tego typu festiwal w kraju. Impreza koncentruje się na zagadnieniach związanych z architekturą, urbanistyką, rewitalizacją, socjologią współczesnego miasta oraz na kierunkach jego rozwoju. Jest skierowana do wszystkich tych, których interesuje otaczająca przestrzeń.

Festiwal został wymyślony przez twórców Strategii Marki oraz Programu Promocji Miasta Rzeszowa (zabierz głos/oceń prezydenta). Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w grudniu 2010 r. Był to wtedy projekt pilotażowy.

Tegoroczna edycja Festiwalu Przestrzeni Miejskiej odbędzie się w dniach 11-14 maja. W programie znajdą się wydarzenia zarówno ze sfery urbanistyki, architektury, rewitalizacji i socjologii miasta, jak i rozrywki, kultury, sztuki i mody.

Większość wydarzeń festiwalowych: pokazy filmów, koncerty, wernisaże, warsztaty, odbywać się będą na terenach fabryki Zelmer, w śródmieściu Rzeszowa, który zostanie podzielony na kilka stref; na prawie ośmiu hektarach znajdują się hale i budynki, które na czas festiwalu zamieniają się w sale koncertowe, wystawowe, przestrzeń dla uczestników warsztatów.

Część wykładów i projekcji filmowych odbędzie się też w Wojewódzkim Domu Kultury. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie wolny.

Imprezę rozpoczną w piątek rano warsztaty architektoniczne „Którędy do miasta”. Jednak oficjalna inauguracja festiwalu zaplanowana jest na popołudnie. Wtedy niemal jednocześnie ruszą Texstyle, czyli tymczasowe butiki najciekawszych polskich projektantów; wykłady, m.in. o reklamie w przestrzeni publicznej i przegląd filmów o architekturze.

Atrakcją festiwalu będą pokazy mappingu 3D, instalacji audio-wideo oraz malowanie murali. Nie zabraknie też koncertów muzycznych: Muzykoterapii, brytyjskiej grupy Smoove & Turrell i Sofy, a także wystaw i projekcji zdjęć Zdzisława Beksińskiego.

Organizatorzy przygotowali też specjalną strefę dla najmłodszych. Dzieci będą mogły obejrzeć filmy czy wziąć udział w warsztatach z recyklingu.

W programie imprezy, która potrwa do 14 maja znajdą się jeszcze warsztaty z udziałem studentów, których zadaniem będzie zagospodarowanie w formie projektu wybranej przestrzeni w centrum miasta, filmy dokumentalne, w tym o architekturze Rzeszowa z okresu PRL-u, prelekcje i dyskusje.

Festiwal Przestrzeni Miejskiej zakończy się projekcją filmu „Basquiat, promienne dziecko”, poświęcony niezwykłemu artyście, jakim był Jean-Michel Basquiat. Imprezę organizuje i finansuje Urząd Miasta Rzeszowa i Estrada Rzeszowska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.