PARTNER PORTALU
  • BGK

Festiwal Przestrzeni Miejskiej w Rzeszowie

  • PAP    23 maja 2013 - 20:42

Koncerty, na których wystąpią znani polscy artyści L.U.C. i Smolik to niektóre z atrakcji tegorocznego Festiwalu Przestrzeni Miejskiej w Rzeszowie, którego trzecia edycja rozpocznie się w piątek.
Impreza koncentruje się na zagadnieniach związanych z architekturą, urbanistyką, przestrzenią publiczną. Festiwal pokazuje jednocześnie, w jaki sposób można zagospodarowywać miejsca, w których na co dzień niewiele się dzieje, i prezentuje tam ciekawych twórców muzyki, obrazu, architektury.

Festiwal odbywać się będzie głównie na nieużytkowanych terenach PKP. Będą to tereny między Dworcem Głównym a ul. Kochanowskiego, które były już sceną artystycznych wydarzeń przy okazji różnych imprez muzycznych. Festiwal w piątek otworzy koncert, w którym na tarasie Hotelu Rzeszów wystąpi Daniel Drumz & Sid Pong oraz duet TemperTemple.

Gwiazdami festiwalu będą: raper, performer, producent i działacz na rzecz poprawiania przestrzeni miejskiej w swoim najbliższym otoczeniu L.U.C., który zaprezentuje m.in. materiał ze swojego najnowszego wydawnictwa nagranego z Motion Trio, oraz producent muzyczny, muzyk i dziennikarz Smolik. Artysta będzie promował swoje najnowsze wydawnictwo "The Trip".

W programie imprezy, która potrwa do soboty, znajdzie się jeszcze malowanie na żywo murali. Jeden powstanie na Domu Kultury "Staroniwa", jego autorem będzie Piotr Kolanko. Autorem drugiego, który powstanie w przejściu podziemnym na terenie dworca PKP będzie znany w kraju artysta Nawer.

Ponadto na jednym z osiedli będzie na żywo malowane graffiti z gościnnym udziałem żużlowca Dawida Lamparta.

W czasie imprezy zaplanowano także spotkania z twórcami Muzeum Neonu, a także z Filipem Springerem, autorem projektu "Źle Urodzone, Zaczyn", w którym prezentowane są najciekawsze polskie dzieła powojennego modernizmu.

Będzie też specjalna strefa dla najmłodszych "Zona Dzieciak", czyli cieszące się dużym powodzeniem warsztaty. W ich ramach dzieci ze wszystkich publicznych przedszkoli Rzeszowa będą mogły m.in. tworzyć z tektury i kartonu miasto, z jego zabudową, infrastrukturą drogową, samochodami; wyplatać z papieru gniazda, a następnie podwieszać je pod zawieszonymi na "niebie" papierowymi chmurami. Na innych warsztatach najmłodsi zajmą się tworzeniem biżuterii z makaronu czy karmników dla ptaków z plastikowych butelek.

Organizatorami festiwalu są: Urząd Miasta Rzeszowa i Estrada Rzeszowska. Wstęp jest darmowy.

Festiwal został wymyślony przez twórców Strategii Marki oraz Programu Promocji Miasta Rzeszowa. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w grudniu 2010 r. Był to wtedy projekt pilotażowy. Koncerty pierwszej edycji festiwalu odbyły się w hali obrabiarek na terenach PKP. Większość wydarzeń drugiej edycji festiwalu odbywała się na terenach fabryki Zelmer, w śródmieściu Rzeszowa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.