PARTNER PORTALU
  • BGK

Festiwal Trzech Kultur tuż tuż

  • wer/lubelskie.pl    5 września 2011 - 13:03
Festiwal Trzech Kultur tuż tuż

We Włodawie trwają przygotowania do 12 Festiwalu Trzech Kultur. Jedna ze sztandarowych imprez miasta rozpocznie się 9 września i potrwa trzy dni.
Wśród artystów, którzy zapowiedzieli swój przyjazd do Włodawy są m.in.: Irena Santor, Stanisława Celińska i Krystyna Sienkiewicz oraz Zbigniew Zamachowski, Emilian Kamiński i Mateusz Damięcki.

W dotychczasowych edycji festiwalu dominowały m.in.: narodziny, światło, śmierć, anioł i znaki. Myślą przewodnią tegorocznej imprezy będzie miłość w trzech kulturach. Organizatorzy chcą w ciekawy i różnorodny sposób pokazać m.in.: miłość rodzicielską, bliźniego do bliźniego, miłość człowieka do Boga i Boga do człowieka.

Na początek zamierzają zaprezentować jeden z najważniejszych aspektów miłości, czyli relacje między kobietą i mężczyzną poprzez wystawę o zaślubinach w trzech religiach zatytułowaną „Przyjmij tę obrączkę...". Znaczna część ekspozycji powstała dzięki współpracy z mieszkańcami Włodawy i okolicznych miejscowości, którzy wzięli udział w konkursie na najstarszą fotografię ślubną. Laureatka głównej nagrody - Maria Wilczura udostępniła fotografię ze ślubu, który odbył się w kościele w Różance w 1915 roku.

Utwory o miłości z różnych kultur przybyli na festiwal będą mogli usłyszeć podczas licznych recitali i koncertów. W planach są m.in. rosyjskie romanse oraz, wykonywana w kilku językach, jedna z najważniejszych i najładniejszych pieśni o miłości, „Pieśń nad Pieśniami" pochodząca ze Starego Testamentu.

Jak co roku nie zabraknie warsztatów, spotkań autorskich i seansów filmowych, nawiązujących do tematu przewodniego festiwalu, a przeznaczonych dla odbiorców w różnym wieku. Organizatorzy szczególnie polecają film dokumentalny zatytułowany „Wesele chasydzkie", z archiwum Fundacji Ochrony Dziedzictwa Kultury Żydów „Wspólne Korzenie".

Tradycyjnie podczas imprezy będzie czynna „Kuchnia Trzech Kultur", która będzie wabić smakoszy unoszącą się w powietrzu wonią czosnku, skwarków i lubczyku.

Większość imprezy będzie się odbywać przez trzy dni w zabytkowych świątyniach Włodawy: zespole synagogalnym, cerkwi prawosławnej pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny oraz kościele św. Ludwika i klasztorze ojców Paulinów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.