PARTNER PORTALU
  • BGK

Festiwal w Łańcucie

  • PAP    26 maja 2011 - 21:38

Światowej sławy wiolonczelista Mischa Maisky wystąpił w czwartek wieczorem na 50. jubileuszowym Muzycznym Festiwalu w Łańcucie (Podkarpackie).
Na fortepianie w sali balowej łańcuckiej rezydencji Lubomirskich i Potockich towarzyszyła mu koreanka Min-Jung Kim.

W czasie wieczoru artyści zaprezentowali kompozycje Ludwiga van Beethovena, Roberta Schumanna, Franciszka Schuberta, Felixa Mendelssohna, Richarda Straussa i Johanna Brahmsa.

W czwartek na późny wieczór zaplanowano jeszcze w Starej Ujeżdżalni koncert muzyki z filmu "Rewers", w wykonaniu Włodka Pawlika z zespołem. Jest to jedna z wielu imprez towarzyszących festiwalowi, z racji jego jubileuszu.

W programie tegorocznego festiwalu, który potrwa do 29 maja, zaplanowano łącznie 13 koncertów, w tym trzy nocne. Większość koncertów odbywa się w sali balowej łańcuckiego zamku, tylko niektóre - w Starej Ujeżdżalni i w sali Filharmonii Podkarpackiej.

W ramach imprezy odbędzie się jeszcze m.in. koncert światowej sławy skrzypka Shlomo Mintza oraz Krzysztofa Pendereckiego, który poprowadzi koncert finałowy.

Niespodzianką dla publiczności będzie wieczór wspomnień Bogusława Kaczyńskiego, który od 1981 roku przez 10 lat był dyrektorem artystycznym łańcuckiej imprezy.

Festiwalowi ponadto towarzyszyć będzie koncert dla dzieci, który odbędzie się już po zakończeniu festiwalu, w przeddzień Dnia Dziecka. W tym roku będzie to opowieść muzyczna o Shreku w wykonaniu Cezarego Pazury, w której zabrzmi także muzyka z tego filmu.

Natomiast przez cały czas trwania imprezy można oglądać w zamkowej bibliotece wystawę cymeliów muzycznych, czyli rękopisów i druków kompozytorów związanych z dworem w Łańcucie. Wśród nich prezentowane są rękopisy nadwornego kompozytora księżnej Izabelli Lubomirskiej - Marcello Bernardiniego.

Przez cały festiwal trwa także aukcja obrazów dwóch wybitnych polskich artystów: Rafała Olbińskiego i Franciszka Maśluszczaka, namalowanych na żywo w czasie koncertu inauguracyjnego. Artyści przyjechali do Łańcuta na zaproszenie Fundacji "Bliźniemu swemu", działającej na rzecz Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta. Aukcja zakończy się ostatniego dnia festiwalu, a dochód z niej zostanie przeznaczony na pomoc ubogim i bezdomnym, którymi opiekuje się towarzystwo albertyńskie.

Ponadto w czasie festiwalu, także w sali balowej, odbyła się dwudniowa sesja naukowa "Festiwale muzyczne - miejsce i rola w kulturze europejskiej", zorganizowana przez Instytut Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Mischa Maisky urodził się na Łotwie, wykształcenie zdobył w Rosji, a później wyemigrował do Izraela. Sam uważa siebie za obywatela świata, mówiąc: "Gram na włoskiej wiolonczeli stosując francuskie i niemieckie smyczki oraz austriackie i niemieckie struny; moja córka urodziła się we Francji, najstarszy syn w Belgii, środkowy we Włoszech, a najmłodszy w Szwajcarii. Jeżdżę japońskim samochodem, noszę szwajcarski zegarek i indyjski wisiorek i czuję się jak w domu wszędzie tam, gdzie publiczność ceni muzykę klasyczną i słucha jej z radością".

W 2000 roku artysta odbył światowe tournee, grając muzykę Bacha na ponad 100 koncertach. Jego płyty były wielokrotnie nagradzane, m.in. pięciokrotnie prestiżową Nagrodą Akademii Płytowej w Tokio, trzykrotnie Echo Deutscher Schallplattenpreis, Grand Prix du Disque w Paryżu. Maisky gościł na najważniejszych międzynarodowych festiwalach. Współpracował z wybitnymi dyrygentami (Leonard Bernstein, Charles Dutoit, Carlo Maria Giulini) oraz muzykami (Martha Argerich, Radu Lupu, Nelson Freire, Janine Jansen).

Urodzona w Seulu, w Korei Płd. Min-Jung Kim rozpoczęła naukę gry w wieku 4 lat. W czasie studiów otrzymała nagrody na wielu koreańskich konkursach pianistycznych. W 2005 roku przeniosła się do Niemiec. Artystkę nagrodzono na Międzynarodowych Konkursach Pianistycznych w Szwajcarii i we Włoszech. Występuje regularnie jako solistka. Uczestniczyła w licznych wydarzeniach muzycznych w różnych krajach, m.in. Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Salonikach w Grecji, recitalu w Żelazowej Woli, Le Nant d'Avril w Szwajcarii, Candelo Musica we Włoszech. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.