PARTNER PORTALU
  • BGK

Festiwal „Warszawa Singera” od niedzieli w stolicy

  • pap/pt    21 sierpnia 2015 - 10:57

Koncert kantorów w Synagodze Nożyków tradycyjnie zainauguruje w niedzielę Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera". W ramach imprezy, która potrwa do 30 sierpnia zaplanowano liczne imprezy teatralne, muzyczne, literackie oraz filmowe.
Festiwal oficjalnie otworzy niedzielny koncert kantorów w Synagodze Nożyków, podczas którego wystąpią kantorzy Alberto Mizrahi, David Weinbach, Ushi Blumenberg oraz kompozytor Yotam Segal i pianista Menachem Bristowski.

Towarzyszyć im będzie liczący ok. 30 osób Binyamin Choir (Makhelat Biyamin). Podczas koncertu wręczone zostaną także nagrody "Strażnikom Pamięci - tym, którzy ją ocalili", osobom o wyjątkowych zasługach w propagowaniu i kultywowaniu kultury żydowskiej.

Imprezy przed Pałacem Kultury

Nowością tej edycji mają być imprezy przed Pałacem Kultury. W sobotę, wspólnie z inicjatywą Plac Defilad, organizatorzy zaproszą na całodniowe spotkanie z kulturą żydowską. W jego ramach odbędzie się m.in. spektakl Anny Smolar "Aktorzy żydowscy", debata "My Żydzi polscy XXI wieku" i koncert Marka Dyjaka inspirowany muzyką żydowską.

Goście będą mogli wziąć udział w spacerze po pl. Defilad, podczas którego poznają przedwojenne, żydowskie oblicze tego rejonu. Spotkanie ma zakończyć uroczysta Hawdala (w judaizmie nabożeństwo na pożegnanie święta) z udziałem kantorów.

Specjalnie na "Warszawę Singera" reżyser Paweł Paszta przygotował zmienioną wersję spektaklu na bazie tekstów Hanocha Levina "Królestwo Wszechwanny". Przedstawienie poświęcone będzie miłości i wojnie, a akcja skupi się wokół tytułowej wanny. Przedpremierowo zostanie wystawiony spektakl Karoliny Kirsz "One same" o kobietach żydowskiego pochodzenia, które "odważyły się wyjść poza schemat" m.in. Helenie Rubinstein, Irenie Krzywickiej i księżnej Stephenie von Hohenlohe.

Zaplanowano też czytanie performatywne sztuki Davida Gow’a "Glany na glanc" w reżyserii Krzysztofa Rzączyńskiego przedstawiającej konflikt światopoglądowy między liberalnym adwokatem, Żydem a bronionym przez niego z urzędu młodym skinheadem aresztowanym za śmiertelne pobicie Hindusa.

Żydowski Salon Literacki

Miłośnicy książek będą mogli wziąć udział w Żydowskim Salonie Literackim.

"Na festiwalu jest zawsze dużo literatury i staram się, żeby to były interesujące spotkania. Jedno z nich będzie poświęcone nowej książce „Krall”. To rodzaj wywiadu-rzeki z pisarką Hanną Krall, w której po raz pierwszy opowiada ona o swoim dzieciństwie, o wojnie i prowadzi czytelnika pod różne ważne dla siebie adresy. Opowiada też o zawartości swojej szuflady. Planujemy także m.in. spotkanie poświęcone Władysławowi Bartoszewskiemu" - mówi prowadzący spotkania Remigiusz Grzela.

W ramach części muzycznej wystąpi m.in. Joshua Nelson nazywany "księciem muzyki kosher gospel" i Brytyjka polskiego pochodzenia Katy Carr, w utworach często odwołująca się do polskiej kultury i historii, która przygotuje specjalny repertuar na festiwal.

Posłuchać będzie można również występującej po raz siódmy na festiwalu klezmerskiej formacji Kroke; ukraińskiej grupy Konsonans Retro wykonującej muzykę będącą mieszanką tradycyjnych pieśni mołdawskich, ukraińskich i żydowskich oraz Karoliny Cichej premierowo prezentującej utwory ze swojej nowej płyty poświęconej poetom z Podlasia tworzącym w jidysz.

Goście festiwalu będą mogli także zapoznać się z obrazami prezentowanymi w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego Fundacji Shalom oraz przeglądu filmowego Filmoteki Narodowej. Czekają na nich również m.in. warsztaty, wykłady i spacery tematyczne.

"Mam nadzieję, że przez tych kilka dni Warszawa znów będzie mówiła w jidysz" - podkreśla dyrektor festiwalu Gołda Tencer.

Tegoroczny edycja, której organizatorem jest Fundacja Shalom, odbędzie się w rejonie pl. Grzybowskiego i ul. Próżnej, w Austriackim Forum Kultury i na Pradze oraz po raz pierwszy na pl. Defilad.

Poza atrakcjami teatralnymi zaplanowano wiele wydarzeń kulturalnych m.in. koncertów, wystaw, wykładów, warsztatów, spotkań literackich i pokazów filmowych. Podobnie jak w roku ubiegłym odbywają się one nie tylko w stolicy, ale gościły również w innych miastach związanych z postacią Isaaca Bashevisa Singera - Leoncinie, Radzyminie i Biłgoraju.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.