PARTNER PORTALU
  • BGK

Festiwal Warszawa w budowie, wystawa: Jak zmienił się polski dom?

  • PAP/AT    3 listopada 2016 - 08:30
Festiwal Warszawa w budowie, wystawa: Jak zmienił się polski dom?
Trwa 8. edycja festiwalu Warszawa w budowie pt. "Wreszcie we własnym domu. Dom polski w transformacji" (fot.warszawawbudowie.pl)

• Dom polski w transformacji jest tematem tegorocznej edycji festiwalu i wystawy Warszawa w budowie.
• Ekspozycję prac artystów i architektów można oglądać jeszcze do 20 listopada.
Trwa 8. edycja festiwalu Warszawa w budowie pt. "Wreszcie we własnym domu. Dom polski w transformacji".

"Jesteśmy wreszcie we własnym domu. Nie stój, nie czekaj. Co robić? Pomóż!" - deklarowali z ekranów telewizorów słowami Ernesta Brylla znani aktorzy i postacie życia społecznego w okresie rządów Tadeusza Mazowieckiego. Hasło to jest mottem 8. edycji festiwalu Warszawa w budowie, jak co roku organizowanego przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Warszawy i Instytut Architektury.

Głównym wydarzeniem festiwalu jest wystawa, która - jak zaznaczają organizatorzy - stanowi próbę ukazania przemian domu polskiego i środowiska mieszkalnego w Polsce w okresie przejścia od państwa socjalistycznego do gospodarki rynkowej.

Przemiany gospodarcze lat 90. XX wieku zaowocowały dosłowną realizacją tytułowego hasła festiwalu: wielu Polaków faktycznie znalazło się we własnych domach. Po latach mieszkania w blokach lub w jednorodzinnych "kostkach" dostali szansę na wzniesienie własnego, indywidualnego, oryginalnego domu.

Twórcy wystawy odwołują się do wizualnych świadectw transformacji: czasopism, książek, publikacji, seriali, filmów, katalogów domów typowych, analizy danych ilościowych, wywiadów i konsultacji z ekspertami, a także projektów fotograficznych i filmowych. Te wszystkie świadectwa dokumentują przemiany polskiej przestrzeni po 1989 roku. Zgromadzone na wystawie dzieła polskich artystów współczesnych pokazują, że "potransformacyjna" przestrzeń była także ważnym tematem dla sztuk wizualnych.

W programie festiwalu są również wykłady i debaty. Magda Szcześniak - autorka książki "Normy widzialności. Tożsamość w czasach transformacji" - opowie o kulturze wizualnej polskiej transformacji (czwartek 10 listopada, godz. 18.30), a historyk architektury i kurator Michał Wiśniewski - o architekturze lat 90. (w niedzielę 13 listopada, godz. 17.30).

Gościem specjalnym festiwalu będzie Shumi Bose, kuratorka wystawy w Pawilonie Brytyjskim na tegorocznym Biennale Architektury w Wenecji, która weźmie udział w rozmowie z kuratorami Warszawy w budowie w piątkowy wieczór 18 listopada (godz. 18.00).

Na zakończenie festiwalu w niedzielę 20 listopada zaplanowane są oprowadzania kuratorskie - o godz. 13.00 po wystawie oprowadzi Marta Karpińska i Dorota Leśniak-Rychlak z Instytutu Architektury, o godz. 15.00 - kuratorzy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Szymon Maliborski i Tomasz Fudala. Festiwal zamknie debata poświęcona mieszkalnictwu XXI wieku.

Pełen program festiwalu Warszawa w budowie dostępny jest na stronie www.warszawawbudowie.pl

Wystawę można oglądać jeszcze do 20 listopada w budynku dawnej drukarni "Expressu Wieczornego" przy Nowogrodzkiej 84/86.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.