PARTNER PORTALU
  • BGK

Festiwal Wisły i Skyway przyciągną turystów z całego świata? Prezydent Torunia jest tego pewny

  • PAP/KDS    24 lipca 2017 - 12:54
Festiwal Wisły i Skyway przyciągną turystów z całego świata? Prezydent Torunia jest tego pewny
Festiwal Wisły ma przyciągnąć do Torunia tłumy turystów z Polski i zagranicy (fot.www.rokwisly.pl)

"To będzie frekwencyjny sukces" - tak o dwóch festiwalach, które w sierpniu odbędą się w Toruniu mówi prezydent tego miasta. Zdradza też, że na najdłuższej polskiej rzece pojawią się łodzie m.in. z Francji i Litwy.
• Festiwal Wisły jest podkreśleniem obchodów Roku Rzeki Wisły, który ustanowił polski Sejm.

• Rozpocznie się 12 sierpnia we Włocławku, potem przeniesie się do Ciechocinka oraz Torunia, gdzie 15 sierpnia nastąpi kulminacja imprezy.

• Z kolei Bella Skyway Festival odbędzie się po raz dziewiąty i potrwa od 22 do 27 sierpnia. 

Naszym celem jest pokazanie piękna Wisły, jej znaczenia gospodarczego, kulturalnego i integracyjnego - podkreśla prezydent Torunia Michał Zaleski. - Już wiemy, że odwiedzą nas francuscy żeglarze, którzy mają podobny festiwal nad rzeką Loarą. Zwracamy również uwagę na bardzo ważny aspekt, a mianowicie konieczność podjęcia odpowiednich decyzji, związanych z gospodarczym wykorzystaniem tej rzeki przez nasz kraj. Potencjał gospodarczy jest olbrzymi. Trzeba go pokazać, a później umiejętnie skonsumować - podkreśla Zaleski. Zaznacza też, że w Polsce, jak i w całej Europie, w sposób gwałtowny rozwija się transport.

- W innych krajach jego część już przeniosła się na drogi wodne. Wisła, jako potężny nośnik wodny, nie jest wykorzystana, gdyż technicznie nie spełnia warunków, jest kapryśna, jeżeli chodzi o poziom wody i nurt. Potrzebne są wielomiliardowe inwestycje. Pierwsze decyzje zostały podjęte w uchwale sejmowej dotyczącej Odry i Wisły. Mam nadzieję, że wieloletnie zamierzenia, sięgające roku 2030, zostaną zrealizowane - przypominał Zaleski.

Organizatorzy Festiwalu Wisły chcą na Bulwarze Filadelfijskim promować szereg organizacji związanych z tą rzeką, jak również kulinaria oraz tradycyjne elementy polskiej kultury. Uczestnicy wydarzenia będą mogli "oswoić się z rzeką", wsiąść na łodzie z wielu zakątków Polski i świata, a nawet przepłynąć Wisłę wpław. Dowiedzą się także, w jaki sposób rzeka była przez lata wykorzystywana i jak wyglądało wzdłuż niej życie mieszkańców wielu miejscowości.

- Festiwal zapowiada się jako emocjonujące, barwne i ciekawe wydarzenie. Poza łodziami - z Francji czy Litwy, które mają przypłynąć do Torunia - pewnie przyjadą również turyści z wielu państw rozsianych po całym świecie. Będziemy mogli pokazać, jak pięknie wygląda Wisła, gdy są na niej jednostki pływające - żaglówki, a także własnoręczne konstrukcje. W duchu myślimy już o tym, jeżeli to wydarzenie się uda i będzie cieszyło się zainteresowaniem, żeby je kontynuować w kolejnych latach - podkreślił prezydent Torunia.

Bella Skyway Festival odbędzie się po raz dziewiąty i potrwa od 22 do 27 sierpnia. Wydarzenie oparte na grze świateł wkomponowanej w scenerię gotyckiej starówki zakorzeniło się na trwałe w kalendarzu imprez odbywających się w Toruniu.

Jak powiedział Zaleski, w ciągu sześciu dni festiwal odwiedza ok. 300 tysięcy osób. - Instalacje co roku są inne, ale niezmiennie bardzo ciekawe. Zawsze poruszają wyobraźnię i są artystycznie na najwyższym światowym poziomie. Dotychczas najbardziej poruszyła mnie instalacja na ulicy Szerokiej, głównej osi komunikacyjnej toruńskiej starówki. Była monumentalna i przejmująca. Pamiętam także niezwykle kameralną instalację zlokalizowaną na ulicy Ciasnej, na co dzień nieco zapomnianej, ale dzięki pięknemu ujęciu artystycznemu ożywającej podczas tego festiwalu - posumował Zaleski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.