PARTNER PORTALU
  • BGK

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata w Warszawie

  • pap    19 kwietnia 2015 - 17:36

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata rozpocznie się we wtorek w Warszawie. Dziesięć wyłonionych wcześniej grup z różnych regionów Polski zagra podczas inauguracyjnego koncertu Stara Tradycja. Spotkanie folklorystów zakończy w sobotę Noc Tańca.
Jak przekonuje organizator imprezy Janusz Prusinowski, polska muzyka ludowa to nie zamknięty za szybą eksponat muzealny, ale sprawdzona i aktualna formuła na twórcze bycie tu i teraz oraz na aktywne uczestnictwo w kulturze. To między innymi za sprawą licznych festiwali folklorystycznych, polska muzyka ludowa nadal jest zachwycająca i ogromnie bogata. Jego zdaniem to muzyka, która nie potrzebuje show, nagłośnienia, estrady i reflektorów; jest raczej bezpośrednim spotkaniem z dźwiękiem, brzmieniem niepowtarzalnego instrumentu.

"Muzykancki etos został odrzucony przez miejską i wiejską nowoczesność, sami zaś muzykanci mieli trafić na śmietnik historii, wymienieni na bardziej światowe rytmy. Cały niemal świat dawnej przeszłości w wielu miejscach został skreślony, potraktowany jak dinozaur. Tymczasem w ostatnich latach muzyka naszych źródeł zaczęła być odkrywana na nowo" - powiedział PAP Prusinowski.

Zdaniem organizatorów warszawskiego festiwalu, ludzie przeprowadzając się do miast błędnie zrywają więzi ze swoją przeszłością. "Język wiejski to dla nas fundament, ale musimy do tego wrócić i uczyć się go od nowa. Z tej tęsknoty zrodził się nasz festiwal, opierający się na relacji mistrz - uczeń" - dodał Prusinowski.

Zaznaczył, że starzy mistrzowie oryginalnej, polskiej muzyki ludowej pomału odchodzą i to ostatni dzwonek, aby młodzi folkloryści przejęli od nich pałeczkę. "Perspektywą muzyczną może być kultura naszych małych ojczyzn. Chcielibyśmy, aby w Polsce wzorem Węgier powstawały domy tańca, w których bawią się ludzie przy dźwiękach ludowej kapeli, a czas pokarze, co w muzyce jest piękne, niepowtarzalne i wartościowe" - zakończył Prusinowski.

Jednym z wydarzeń festiwalu będzie targowisko instrumentów w warszawskiej Fortecy Kręglickich; tam swoje dzieła będzie prezentować ponad 80 wykonawców instrumentów ludowych z całej Polski. Wśród prezentowanych instrumentów znajdą się liry korbowe, cymbały, okaryny oraz mniej znane szałamaje, kalimby, ligawki czy nyckelharpy.

Organizator targowiska Piotr Piszczatowski zwrócił uwagę, że Polska jest w europejskiej czołówce pod względem liczby budowniczych instrumentów etnicznych. "Mamy blisko 200 budowniczych unikatowych instrumentów, to bardzo ważne, bo bez nich nasza muzyka by nie istniała. To wielobarwne środowisko; sędziwi dziadkowie oraz młodzież, która garnie się do tego rzemiosła. Jeden buduje potężne organy, inny z gliny lepi koguciki na wodę" - powiedział Piszczatowski.

Festiwal zwieńczy Noc Tańca, którą zaplanowano z soboty na niedzielę. W Fortecy folkloryści będą bawić się przy dźwiękach kapel ludowych, w tym przy muzyce szwedzkiej i austriackiej wsi.

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata organizowany jest od 2005 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.