Festiwal zachęcający do spędzania czasu nad Wisłą

Festiwal "Przemiany" - kulturalne przedsięwzięcie Centrum Nauki Kopernik w Warszawie - ma zachęcić do twórczego spędzania czasu nad Wisłą. Festiwal rozpocznie w sobotę widowisko na wyspie przygotowane na podstawie poezji i dzienników Mirona Białoszewskiego.
Festiwal zachęcający do spędzania czasu nad Wisłą

W dniach 1-9 września w Centrum Nauki Kopernik i nad nadwiślańskimi brzegami odbędą się pokazy filmów, spektakle, koncerty i pikniki z zagadkami kryminalnymi i filozoficznymi.

Uczestnicy festiwalu "Przemiany" będą mogli grać w gry podwórkowe, zwiedzić warszawskie zakłady rzemieślnicze i zaprojektować "spersonalizowane" krzesło.

Koordynatorka festiwalu Ewa Pawlak podkreśliła na środowej konferencji prasowej, że celem tego kulturalnego przedsięwzięcia jest zachęcenie do twórczego spędzania czasu na nadwiślańskich bulwarach, które jeszcze do niedawna nie były lubianym przez warszawiaków miejscem rekreacji.

Festiwal rozpocznie się w sobotę na wyspie leżącej w pobliżu Mostu Śląsko-Dąbrowskiego. Zostanie tam zaprezentowana sztuka "Port Miron" w reżyserii Pawła Passiniego i Hanny Nowak-Radziejowskiej, zrealizowana na podstawie wcześniej niepublikowanych nagrań wierszy i fragmentów dziennika Mirona Białoszewskiego.

Passini wyjaśnił, że autor "Pamiętnika z Powstania Warszawskiego" nagrywał swoje utwory dla niewidomej przyjaciółki Jadwigi Stańczakowej. Jak podkreślił reżyser, Białoszewski był bardzo związany z Warszawą.

"Chcemy pójść za jego wizją miasta i zrekonstruować ją" - mówił.

W spektaklu "Port Miron" wystąpią: Bartłomiej Topa, Mariusz Bonaszewski, Marcin Czarnik i Paweł Pabisiak. Widownia siedząca na plaży usłyszy muzykę przygotowaną przez kompozytora Tomasza Gwincińskiego i piosenkarkę Natalię Przybysz.

W programie festiwalu znalazły się też cykle koncertów z muzyką elektroniczną i eksperymentalną. Codziennie na dachu Planetarium odbywać się będą sety didżejskie. Na jednym z występów w rolę didżeja wcieli się Artur Rojek.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE