PARTNER PORTALU
  • BGK

Festiwal zachęcający do spędzania czasu nad Wisłą

  • PAP    29 sierpnia 2012 - 16:12
Festiwal zachęcający do spędzania czasu nad Wisłą

Festiwal "Przemiany" - kulturalne przedsięwzięcie Centrum Nauki Kopernik w Warszawie - ma zachęcić do twórczego spędzania czasu nad Wisłą. Festiwal rozpocznie w sobotę widowisko na wyspie przygotowane na podstawie poezji i dzienników Mirona Białoszewskiego.
W dniach 1-9 września w Centrum Nauki Kopernik i nad nadwiślańskimi brzegami odbędą się pokazy filmów, spektakle, koncerty i pikniki z zagadkami kryminalnymi i filozoficznymi.

Uczestnicy festiwalu "Przemiany" będą mogli grać w gry podwórkowe, zwiedzić warszawskie zakłady rzemieślnicze i zaprojektować "spersonalizowane" krzesło.

Koordynatorka festiwalu Ewa Pawlak podkreśliła na środowej konferencji prasowej, że celem tego kulturalnego przedsięwzięcia jest zachęcenie do twórczego spędzania czasu na nadwiślańskich bulwarach, które jeszcze do niedawna nie były lubianym przez warszawiaków miejscem rekreacji.

Festiwal rozpocznie się w sobotę na wyspie leżącej w pobliżu Mostu Śląsko-Dąbrowskiego. Zostanie tam zaprezentowana sztuka "Port Miron" w reżyserii Pawła Passiniego i Hanny Nowak-Radziejowskiej, zrealizowana na podstawie wcześniej niepublikowanych nagrań wierszy i fragmentów dziennika Mirona Białoszewskiego.

Passini wyjaśnił, że autor "Pamiętnika z Powstania Warszawskiego" nagrywał swoje utwory dla niewidomej przyjaciółki Jadwigi Stańczakowej. Jak podkreślił reżyser, Białoszewski był bardzo związany z Warszawą.

"Chcemy pójść za jego wizją miasta i zrekonstruować ją" - mówił.

W spektaklu "Port Miron" wystąpią: Bartłomiej Topa, Mariusz Bonaszewski, Marcin Czarnik i Paweł Pabisiak. Widownia siedząca na plaży usłyszy muzykę przygotowaną przez kompozytora Tomasza Gwincińskiego i piosenkarkę Natalię Przybysz.

W programie festiwalu znalazły się też cykle koncertów z muzyką elektroniczną i eksperymentalną. Codziennie na dachu Planetarium odbywać się będą sety didżejskie. Na jednym z występów w rolę didżeja wcieli się Artur Rojek.

<!-- pagebreak //-->

8 września na scenie letniej przy Centrum Nauki Kopernik odbędzie się całonocny koncert muzyki elektronicznej pt. "Sonic Fiction". Dla warszawskiej widowni zagra założyciel popularnego w latach 70. zespołu Ash Ra Tempel Manuel Goettsching, który odtworzy swoją najbardziej znaną kompozycję "E2-E4".

Tej nocy fani muzyki elektronicznej usłyszą też współczesne kompozycje muzyków eksperymentujących, m.in. duetu Henrika Schwarza i Bugge Wesseltofta oraz zespołu Artur's Landing.

Podczas spaceru po warszawskim Powiślu będzie można odwiedzić zakłady rzemieślnicze, m.in. ślusarski, tokarski, szewski, krawiecki i szklarski, w których designerzy zaaranżowali galerie sztuki.

W przemianach warsztatów udział wzięli Ania Piwowar, Marta i Lech Rowińscy, Gosia Rygalik, Jacek Kołodziejski oraz Robert Czajka.

W tym roku piknik nad Wisłą odbędzie się pod hasłem "projekt szczęście" i będzie dedykowany osobom starszym. Porozumieniu między pokoleniami mają służyć pokazy wideoklipów nakręcone z udziałem seniorów i wspólne gry podwórkowe.

Akcja "Zrób mebel na przemiany" związana jest z nowym trendem w projektowaniu, tzw. masową personalizacją. Polega ona na oryginalnym oznaczaniu masowo produkowanych przedmiotów.

<!-- pagebreak //-->

Kupujący może zamówić np. haft na butach lub napis wygrawerowany na smartfonie. W ramach festiwalu będzie można zaprojektować "spersonalizowane" krzesło za pomocą aplikacji na stronie internetowej. W ten sposób zaprojektowane meble mają służyć uczestnikom festiwalu.

W nowo otwartej przestrzeni Centrum Nauki Kopernik, tzw. Szklanej Nodze znajdującej się pod poziomem rzeki, codziennie będzie można oglądać polskie krótkometrażowe filmy animowane. Wyświetlane będą znane na świecie produkcje, m.in. "Animowana historia Polski" Tomasza Bagińskiego i "Tango" laureata Oscara Zbigniewa Rybczyńskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.