PARTNER PORTALU
  • BGK

Festyn żołnierski w niedzielę w Ogrodzie Saskim

  • PAP    13 sierpnia 2010 - 09:22

Po raz pierwszy nie w warszawskich Łazienkach, lecz w Ogrodzie Saskim, na Placu Piłsudskiego i w okolicach, przez całą niedzielę - w Święto Wojska Polskiego - trwać będzie festyn żołnierski - poinformował Departament Prasowo-Informacyjny MON.
Pokazy sprzętu wojskowego, grup rekonstrukcyjnych, poszczególnych jednostek wojska, występy artystyczne, a także wystawa fotografii i filmów z zagranicznych misji będą połączone z promocją Narodowych Sił Rezerwowych.

Festyn żołnierski ma na celu promowanie Sił Zbrojnych RP i obronności w społeczeństwie, kształtowanie wizerunku wojska oraz prezentację dorobku artystycznego wojskowych ośrodków kultury.

Jak poinformował MON, w tym roku defilada wojskowa ograniczy się do przemarszu pododdziałów reprezentacyjnych po Placu Piłsudskiego. Nie będzie zaś takiej jak w 2008 i wcześniejszych latach parady Traktem Królewskim, ani przelotu samolotów wojskowych nad centrum Warszawy.

Sprzęt wojskowy będzie można obejrzeć wzdłuż ulicy Królewskiej i na Placu Piłsudskiego. Zwiedzający będą mogli obejrzeć m.in.: czołg średni PT-91, armato-haubicę 152 mm wz.77 Dana, wyrzutnię rakietową 122 mm WR-40 Langusta, kołowy transporter opancerzony "Rosomak", wóz rozpoznania BRDM-2 Żbik, samochody Humvee, zdalnie sterowany pojazd rozminowania "Inspektor", amfibię PTS, zestaw rakietowy bliskiego zasięgu "GROM" i Ruchomy Węzeł Łączności Polowej - RWŁC-10/T. Wzdłuż ul. Gen. Tokarzewskiego-Karaszewicza swój sprzęt wystawią grupy rekonstrukcyjne i Muzeum Wojska Polskiego.

Na scenie usytuowanej na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego wystąpią laureaci 7. Przeglądu Piosenki Wojska Polskiego, Orkiestra Garnizonowa Sił Powietrznych z Bytomia oraz Reprezentacyjny Zespół Artystyczny WP.

Na telebimie przy Krakowskim Przedmieściu będzie można oglądać transmisję z uroczystości na Placu Piłsudskiego z udziałem prezydenta, a przed jej rozpoczęciem będą też prezentowane filmy o tematyce wojskowej i patriotycznej, zrealizowane przez Studio Filmowe Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej (WCEO).

Ci, którzy chcą zapoznać się z informacjami o wojsku wczoraj i dziś, w głównej alei Ogrodu Saskiego znajdą stanowiska informacyjno-promocyjne wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki, Żandarmerii Wojskowej, Dowództwa Garnizonu Warszawa, szkół wojskowych, Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari i innych instytucji, a także stoisko Straży Granicznej. Będzie również stanowisko Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Nie zabraknie kuchni polowej z punktem wydawania grochówki wojskowej.

WCEO przygotowało wystawę "Formacje ochotnicze w wojnie polsko-sowieckiej 1919-21" oraz pokonkursowe wystawy plastyczne XII Festiwalu Twórczości Dziecięcej WP: o rycerstwie polskim w XV wieku i o Kawalerii II Rzeczypospolitej.

Od godz. 14 na Placu Piłsudskiego będą się prezentować muzyczne zespoły i orkiestry wojskowe, a o 19.30 wystąpi Reprezentacyjny Zespół Artystyczny WP.
 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.