Filharmonia Śląska ma już 65 lat

Koncertowy jubileusz śląskich filharmoników już w piątek, 23 kwietnia.

Podczas jubileuszowego koncertu melomani usłyszą „Hymn paschalny" Wojciecha Kilara po raz pierwszy wykonany na Śląsku przez Chór Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Jarosława Wolanina. Światowe prawykonanie tego utworu w zeszłym roku dał w Jeleniej Górze filharmoniczny chór pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka.

W urodzinowym programie klasykę będą reprezentować dzieła Nicolla Paganiniego i Béli Bartóka. Z Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka wystąpi znakomity skrzypek, Mariusz Patyra, pierwszy Polak, który w 2001 roku został zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. N. Paganiniego w Genui.

Od 1998 roku Filharmonię Śląską artystycznie prowadzi Mirosław Jacek Błaszczyk, dyrektor naczelną w 2001 roku została Grażyna Szymborska. W toku sześciu i pół dekady Filharmonia Śląska zasłynęła krzewieniem muzyki wśród społeczności regionu i propagowaniem polskiej kultury muzycznej daleko poza krajem. Jej znakiem rozpoznawczym jest  regularne prezentowanie nie tylko uznanych już przebojów klasyki  światowej i polskiej, ale i muzyki  swoich czasów, stąd zespołowi światowe prawykonania swoich utworów powierzają kompozytorzy nie tylko ze Śląska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE