PARTNER PORTALU
  • BGK

Filharmonia Świętokrzyska uczci Rok Lutosławskiego

  • PAP    25 stycznia 2013 - 19:14

10 koncertami w tym 9 symfonicznymi Filharmonia Świętokrzyska uczci Rok Lutosławskiego. Cykl poświęcony jednemu z najwybitniejszych polskich kompozytorów rozpocznie się w piątek wieczorem, w setną rocznicę urodzin mistrza.
Inaugurując rok Witolda Lutosławskiego, Filharmonia Świętokrzyska zaprezentuje po raz pierwszy w Kielcach "Wariacje symfoniczne" oraz "Preludia taneczne" na klarnet, harfę, fortepian, smyczki i perkusję.

"Rozpoczynamy od kompozycji, którą debiutował w sensie twórczości symfonicznej, czyli od wariacji symfonicznych wykonanych po raz pierwszy w 1939 roku" - powiedział dyrektor i dyrygent Filharmonii Świętokrzyskiej Jacek Rogala.

Cykl koncertów w Roku Lutosławskiego potrwa do listopada 2013 roku. Jak zaznaczył dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej, jeden z nich będzie szczególny. "10-go czerwca zagramy koncert pt. +Witold Lutosławski - Dzieciom+ i faktycznie będzie to koncert adresowany do najmłodszej publiczności. Piosenki znane i nieznane, skomponowane przez Lutosławskiego zaśpiewa Halina Mlynkova w towarzystwie zespołu Kwadrofonik."

Wraz z Filharmonią Świętokrzyską wystąpi cała plejada znanych solistów. W inauguracyjny wieczór wystąpi wybitny klarnecista Piotr Szymyślnik, który na co dzień gra w orkiestrze symfonicznej w Sewilli, w Hiszpanii. Z kolei w październiku, przed kielecką publicznością wystąpi sopranistka Olga Pasiecznik.

Rok 2013 został oficjalnie ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Witolda Lutosławskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.