Filharmonia Świętokrzyska uczci Rok Lutosławskiego

10 koncertami w tym 9 symfonicznymi Filharmonia Świętokrzyska uczci Rok Lutosławskiego. Cykl poświęcony jednemu z najwybitniejszych polskich kompozytorów rozpocznie się w piątek wieczorem, w setną rocznicę urodzin mistrza.
Inaugurując rok Witolda Lutosławskiego, Filharmonia Świętokrzyska zaprezentuje po raz pierwszy w Kielcach "Wariacje symfoniczne" oraz "Preludia taneczne" na klarnet, harfę, fortepian, smyczki i perkusję.

"Rozpoczynamy od kompozycji, którą debiutował w sensie twórczości symfonicznej, czyli od wariacji symfonicznych wykonanych po raz pierwszy w 1939 roku" - powiedział dyrektor i dyrygent Filharmonii Świętokrzyskiej Jacek Rogala.

Cykl koncertów w Roku Lutosławskiego potrwa do listopada 2013 roku. Jak zaznaczył dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej, jeden z nich będzie szczególny. "10-go czerwca zagramy koncert pt. +Witold Lutosławski - Dzieciom+ i faktycznie będzie to koncert adresowany do najmłodszej publiczności. Piosenki znane i nieznane, skomponowane przez Lutosławskiego zaśpiewa Halina Mlynkova w towarzystwie zespołu Kwadrofonik."

Wraz z Filharmonią Świętokrzyską wystąpi cała plejada znanych solistów. W inauguracyjny wieczór wystąpi wybitny klarnecista Piotr Szymyślnik, który na co dzień gra w orkiestrze symfonicznej w Sewilli, w Hiszpanii. Z kolei w październiku, przed kielecką publicznością wystąpi sopranistka Olga Pasiecznik.

Rok 2013 został oficjalnie ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Witolda Lutosławskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE