PARTNER PORTALU
  • BGK

Filmowe święto w Białymstoku czas zacząć

  • PAP    7 grudnia 2011 - 20:58
Filmowe święto w Białymstoku czas zacząć

Blisko 90 filmów amatorów i profesjonalistów m.in. z Polski, Białorusi, Rumunii, Hiszpanii, Niemiec czy USA, można obejrzeć w czasie 6. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych "ŻubrOFFka", który rozpoczął się w środę w Białymstoku.
Jak mówią organizatorzy z Białostockiego Ośrodka Kultury (BOK), celem imprezy jest "wymiana idei i myśli, która umożliwi spotkanie twórców ze Wschodu i Zachodu". Maciej Rant z BOK powiedział, że wielokulturowy Białystok jest takim szczególnym miejscem, gdzie łączy się Wschód i Zachód.

Główną częścią festiwalu jest konkurs na najlepszy film krótkometrażowy. Rant poinformował, że w tym roku zgłoszono ponad sześćset filmów, a do konkursu zakwalifikowano blisko dziewięćdziesiąt z kraju i zagranicy. Według niego, z roku na rok jest coraz większe zainteresowanie konkursem, a co roku zgłaszane są coraz lepsze filmy.

W części konkursowej zostaną pokazane produkcje w pięciu kategoriach. To trzy sekcje polskie: studenci, amatorzy i twórcy niezależni oraz dwie zagraniczne: "Okno na Wschód" (filmy z krajów tzw. Bloku Wschodniego) oraz "Cały ten świat". Rant powiedział, że tegoroczne filmy, to przede wszystkim animacje, fabuły i dokumenty.

Oprócz części konkursowej, zaplanowano imprezy towarzyszące, także poza Białymstokiem. Dlatego filmy z całego świata będą pokazywane m.in. w Supraślu, Czeremsze, Suwałkach czy Sejnach. Rant powiedział, że organizatorom zależy na tym, aby festiwal poszerzać o kolejne miejsca w regionie, by w ten sposób stał się on "festiwalem całego województwa".

Mimo że oficjalne otwarcie imprezy zaplanowano na środę wieczorem, pokazy filmów m.in. z Japonii i Litwy odbywały się w ciągu dnia w kilku miejscach w Białymstoku i regionie. Na otwarciu natomiast zostaną pokazane krótkometrażowe filmy Charliego Chaplina z muzyką na żywo.

W trakcie festiwalu odbędzie się też m.in. koncert grupy The Saint Box, który ma być "multimedialnym widowiskiem" czy warsztaty reportażu kręconego telefonem komórkowym. Otwarta też zostanie wystawa fotograficzna o Islandii "Is (not)".

Białostocki Ośrodek Kultury to główny animator niezależnej kultury filmowej w województwie podlaskim. Inną filmową inicjatywą tej instytucji jest akcja "Filmowe Podlasie Atakuje!", polegająca na promowaniu produkcji offowych twórców z tego regionu, w kraju i za granicą. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.