PARTNER PORTALU
  • BGK

Filmowo-kultowo znów w Katowicach

  • AW    16 maja 2014 - 18:05
Filmowo-kultowo znów w Katowicach

Rozpoczął się 17. Festiwal Filmowy Cropp Kultowe w Katowicach. W programie, oprócz filmów, także instalacje: „Video Terror” i „Łącznik”, wprowadzające uczestników w świat kina.
Instalacja „Video Terror" to próba odtworzenia specyficznego klimatu osiedlowych wypożyczalni kaset video. To forma nostalgicznego hołdu złożonego nośnikowi, który lata świetności ma już dawno za sobą. To wreszcie prawdziwa pochwała kina gatunków i kultowych filmów klasy B. Projekt realizowany jest przez Krystiana Kujdę (VHS HELL) przy wsparciu rysownika komiksowego Jakuba Babczyńskiego.

Kolejna instalacja - „Łącznik" - jest dziełem Piotra Ceglarka. Realizacja stanowi formę połączenia rzeczywistości z przestrzenią filmową. Dzięki wizualnej projekcji widzowie będą mogli przeniknąć w świat filmowych kadrów, bohaterów popkultury i kultowych scen. Seans i rzeczywistość zostaną splecione w nowy, alternatywny video kolaż.

Obydwie instalacje będzie można oglądać od 17 do 25 maja w Centrum Festiwalowym na ul. Mariackiej 10 w Katowicach.

Co jeszcze oprócz ciekawych seansów (program festiwalu mozna znaleźć tu) przygotowali organizatorzy?

24 maja przez ulice Katowic przemaszeruje Zombie Walk - defilada żywych trupów. Każdy chętny może przyłączyć się do tego pochodu, realizowanego w ramach 17. Festiwalu Filmowego Cropp Kultowe.

Tradycja spotkań zombie sięga 2000 roku, kiedy to po raz pierwszy, w czasie konwentu gier Gen Con w Milwaukee odbył się flash mob z udziałem ludzi ucharakteryzowanych na żywe trupy. W 2003 roku w Toronto miał miejsce pierwszy klasyczny Zombie Walk, a po pewnym czasie idea rozprzestrzeniła się na kolejne lokalizacje. Od tej pory miłośnicy filmów o zombie, przebieranek i straszenia innych spotykają się w miastach na całym świecie, aby w charakterystyczny, niezdarny sposób maszerować wprawiając przechodniów w osłupienie.

Zombie Walk organizowany w ramach Festiwalu Filmowego Cropp Kultowe to marsz truposzy full service. Cała akcja rozpocznie się od godziny 12.00 w Strefie Centralnej Centrum Kultury Katowice - to właśnie tam, od godziny 12.00 zespół charakteryzatorów będzie pracował nad przeobrażaniem każdego chętnego w zombiaka. Ochotnicy chcący przemienić się w żywe trupy proszeni są o przyodzianie stroju, który można zabrudzić - najbardziej odpowiednie będą poszarpane i zniszczone ubrania.

Po nałożeniu odpowiedniego makijażu nieumarli spotkają się o godzinie 16.30 przy ul. Mariackiej 10 (Centrum Festiwalowe). W tym punkcie do marszu może dołączyć każdy, kto przebierze się za żywego trupa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.