PARTNER PORTALU
  • BGK

Finansowanie DPS. Czy gmina może dysponować majątkiem pensjonariuszy?

  • PAP/AH    12 kwietnia 2018 - 13:24
Finansowanie DPS. Czy gmina może dysponować majątkiem pensjonariuszy?
DPS w Kozarzach (Fot. Andrzejs32/wikimiedia, licencja CC BY-SA 3.0)

Osoba skierowana do Domu Pomocy Społecznej nie musi w nim przebywać do końca życia, zawsze może powrócić do swojego środowiska zamieszkania - podkreśliła w czwartek (12.04) w Sejmie wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska.
  • Posłowie PiS, m.in. Jan Warzecha i Ewa Kozanecka, pytali Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ws. problemów z finansowaniem pobytu obywateli o niskich dochodach w domach opieki społecznej.
  • Czy zasadne byłoby, aby w przypadku braku możliwości ponoszenia odpłatności za pobyt w DPS gmina miała możliwość dysponowania majątkiem pensjonariuszy?
  • Czy nie warto zastanowić się nad zwiększeniem możliwości weryfikacji przez gminę lub inną instytucję zasadności dalszego pobytu mieszkańca w DPS?

Kozanecka pytała m.in., czy zasadne byłoby, aby w przypadku braku możliwości ponoszenia odpłatności za pobyt w DPS gmina miała możliwość dysponowania majątkiem pensjonariuszy. Pytała także, czy nie warto zastanowić się nad zwiększeniem możliwości weryfikacji przez gminę lub inną instytucję zasadności dalszego pobytu mieszkańca w DPS, w sytuacji, kiedy warunki i stan zdrowia mieszkańca pozwalają na powrót do środowiska zamieszkania.

Bojanowska zwróciła uwagę, że kwestie związane z majątkiem są bardzo delikatne.

- Mamy tutaj poważne wątpliwości w zakresie zgodności z konstytucją dotyczące zasady ochrony własności wyrażonej w art. 21 i art. 64 - wyjaśniała.

Według niej, pobieranie opłat z rachunków bankowych, wycena wartości majątku oraz ewentualna sprzedaż tego majątku wymagałoby bardzo precyzyjnego prawa. - Dlatego nie idziemy jak na razie w tym kierunku - zadeklarowała.

Wiceminister zaznaczyła, że osoba, która jest skierowana do DPS, nie musi w nim przebywać do końca swojego życia. "Chociaż decyzje są wydawane bezterminowo" - przyznała. Zwróciła uwagę, że osoba, która przebywa w DPS, zawsze może wrócić do swojego środowiska zamieszkania.

- Nie ma żadnego prawa, które mówiłoby, że ona musi w tym domu przebywać do końca swojego życia. Rzeczywistość jest jednak taka, że w DPS przebywają osoby o znacznym, ograniczonym stopniu sprawności, często schorowane, gdzie te rokowania na powrót do środowiska są minimalne - stwierdziła.

Bojanowska odniosła się też do kwestii pogrzebów osób, które przebywały w DPS. Przypomniała, że od 2004 roku sprawienie pogrzebu takiej osoby, która nie ma najbliższej rodziny, leży w gestii Domu Pomocy Społecznej, a nie ośrodków Pomocy Społecznej.

- DPS otrzymuje zasiłek pogrzebowy z ZUS na pokrycie kosztów pogrzebu - mówiła.

Zwróciła uwagę, że od 2004 r. zmieniły się zasady finansowania osób przebywających w DPS i większy w tym udział mają gminy. Podkreśliła, że od 2016 r. środki planowane w budżetach wojewodów w kwestii dofinansowania DPS wzrosły.

- Minister rodziny, pracy i polityki społecznej, jako dysponent środków rezerwy celowej na zadania z pomocy społecznej, rokrocznie w miarę możliwości podejmuje działania mające na celu zwiększeniu budżetów wojewodów - dodała Bojanowska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.