PARTNER PORTALU
  • BGK

Finansowanie DPS. Czy gmina może dysponować majątkiem pensjonariuszy?

  • PAP/AH    12 kwietnia 2018 - 13:24
Finansowanie DPS. Czy gmina może dysponować majątkiem pensjonariuszy?
DPS w Kozarzach (Fot. Andrzejs32/wikimiedia, licencja CC BY-SA 3.0)

Osoba skierowana do Domu Pomocy Społecznej nie musi w nim przebywać do końca życia, zawsze może powrócić do swojego środowiska zamieszkania - podkreśliła w czwartek (12.04) w Sejmie wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska.




  • Posłowie PiS, m.in. Jan Warzecha i Ewa Kozanecka, pytali Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ws. problemów z finansowaniem pobytu obywateli o niskich dochodach w domach opieki społecznej.
  • Czy zasadne byłoby, aby w przypadku braku możliwości ponoszenia odpłatności za pobyt w DPS gmina miała możliwość dysponowania majątkiem pensjonariuszy?
  • Czy nie warto zastanowić się nad zwiększeniem możliwości weryfikacji przez gminę lub inną instytucję zasadności dalszego pobytu mieszkańca w DPS?

Kozanecka pytała m.in., czy zasadne byłoby, aby w przypadku braku możliwości ponoszenia odpłatności za pobyt w DPS gmina miała możliwość dysponowania majątkiem pensjonariuszy. Pytała także, czy nie warto zastanowić się nad zwiększeniem możliwości weryfikacji przez gminę lub inną instytucję zasadności dalszego pobytu mieszkańca w DPS, w sytuacji, kiedy warunki i stan zdrowia mieszkańca pozwalają na powrót do środowiska zamieszkania.

Bojanowska zwróciła uwagę, że kwestie związane z majątkiem są bardzo delikatne.

- Mamy tutaj poważne wątpliwości w zakresie zgodności z konstytucją dotyczące zasady ochrony własności wyrażonej w art. 21 i art. 64 - wyjaśniała.

Według niej, pobieranie opłat z rachunków bankowych, wycena wartości majątku oraz ewentualna sprzedaż tego majątku wymagałoby bardzo precyzyjnego prawa. - Dlatego nie idziemy jak na razie w tym kierunku - zadeklarowała.

Wiceminister zaznaczyła, że osoba, która jest skierowana do DPS, nie musi w nim przebywać do końca swojego życia. "Chociaż decyzje są wydawane bezterminowo" - przyznała. Zwróciła uwagę, że osoba, która przebywa w DPS, zawsze może wrócić do swojego środowiska zamieszkania.

- Nie ma żadnego prawa, które mówiłoby, że ona musi w tym domu przebywać do końca swojego życia. Rzeczywistość jest jednak taka, że w DPS przebywają osoby o znacznym, ograniczonym stopniu sprawności, często schorowane, gdzie te rokowania na powrót do środowiska są minimalne - stwierdziła.

Bojanowska odniosła się też do kwestii pogrzebów osób, które przebywały w DPS. Przypomniała, że od 2004 roku sprawienie pogrzebu takiej osoby, która nie ma najbliższej rodziny, leży w gestii Domu Pomocy Społecznej, a nie ośrodków Pomocy Społecznej.

- DPS otrzymuje zasiłek pogrzebowy z ZUS na pokrycie kosztów pogrzebu - mówiła.

Zwróciła uwagę, że od 2004 r. zmieniły się zasady finansowania osób przebywających w DPS i większy w tym udział mają gminy. Podkreśliła, że od 2016 r. środki planowane w budżetach wojewodów w kwestii dofinansowania DPS wzrosły.

- Minister rodziny, pracy i polityki społecznej, jako dysponent środków rezerwy celowej na zadania z pomocy społecznej, rokrocznie w miarę możliwości podejmuje działania mające na celu zwiększeniu budżetów wojewodów - dodała Bojanowska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.