PARTNER PORTALU
  • BGK

Finisz modernizacji galerii Muzeum Narodowego w Poznaniu

  • PAP    15 grudnia 2012 - 10:34
Finisz modernizacji galerii Muzeum Narodowego w Poznaniu

W nowej aranżacji i według nowego scenariusza będzie można od niedzieli oglądać zbiory Galerii Sztuki Polskiej od końca XVIII w. do 1945 roku w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Od niemal pół roku prowadzona była jej modernizacja.
„Galeria nie była remontowana od ponad dziesięciu lat, to była pierwsza modernizacja od czasu jej otwarcia. Wymagała ona malowania, unowocześnienia, ale także reorganizacji ekspozycji" - powiedziała rzeczniczka prasowa Muzeum Narodowego w Poznaniu Aleksandra Sobocińska.

Zainstalowano nowe cokoły umożliwiające wyeksponowanie większego niż poprzednio zespołu rzeźb. Galeria wzbogaciła się też o nowe oświetlenie, a z myślą o komforcie publiczności wprowadzono zaprojektowane do muzealnych przestrzeni ławki.

„Pojawiło się więcej rzeźb, m.in. monumentalna rzeźba Macierzyństwo Wacława Szymanowskiego, oraz piękny, nieeksponowany dotąd Anioł Józefa Mehoffera. Zmiany dotyczą przestrzeni polskiego romantyzmu, w której wyeksponowano większą niż dotąd kolekcję prac Januarego Suchodolskiego. Inaczej także pokazano w galerii twórczość impresjonistów" - dodała.

Do wystawy stałej włączono dziesięć obrazów pochodzących z kolekcji pałacu w Rogalinie, który jest remontowany.

„Przez najbliższe dwa lata będzie więc można oglądać dzieła tej miary co +Melancholia+ Jacka Malczewskiego czy najpiękniejsze obrazy Ruszczyca, Mehoffera, Wyczółkowskiego, Podkowińskiego, Pankiewicza i Gierymskiego" - powiedziała Sobocińska.

Ekspozycja została przystosowania do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących. Galeria została wyposażona w plany tyflograficzne, które ułatwią poruszanie się w przestrzeniach wystaw stałych, a pięćdziesiąt wybranych obrazów opatrzono podpisami oraz krótkimi notami informacyjnymi w alfabecie Braille'a.

Części z nich towarzyszą również szczegółowe opisy audiodeskrypcyjne, umieszczone w audioprzewodnikach, które w momencie zbliżenia się osoby niewidomej do obrazu, automatycznie odtwarzają opis. Koszt modernizacji wyniósł 332 tys. zł, z czego blisko połowa to środki Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Galeria Sztuki Polskiej liczy obecnie, wraz z depozytami, blisko 3 tys. obrazów i rzeźb, należy do najbardziej reprezentatywnych zbiorów sztuki od końca XVIII w. do poł. XX w.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.