Finisz modernizacji galerii Muzeum Narodowego w Poznaniu

W nowej aranżacji i według nowego scenariusza będzie można od niedzieli oglądać zbiory Galerii Sztuki Polskiej od końca XVIII w. do 1945 roku w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Od niemal pół roku prowadzona była jej modernizacja.
Finisz modernizacji galerii Muzeum Narodowego w Poznaniu

„Galeria nie była remontowana od ponad dziesięciu lat, to była pierwsza modernizacja od czasu jej otwarcia. Wymagała ona malowania, unowocześnienia, ale także reorganizacji ekspozycji" - powiedziała rzeczniczka prasowa Muzeum Narodowego w Poznaniu Aleksandra Sobocińska.

Zainstalowano nowe cokoły umożliwiające wyeksponowanie większego niż poprzednio zespołu rzeźb. Galeria wzbogaciła się też o nowe oświetlenie, a z myślą o komforcie publiczności wprowadzono zaprojektowane do muzealnych przestrzeni ławki.

„Pojawiło się więcej rzeźb, m.in. monumentalna rzeźba Macierzyństwo Wacława Szymanowskiego, oraz piękny, nieeksponowany dotąd Anioł Józefa Mehoffera. Zmiany dotyczą przestrzeni polskiego romantyzmu, w której wyeksponowano większą niż dotąd kolekcję prac Januarego Suchodolskiego. Inaczej także pokazano w galerii twórczość impresjonistów" - dodała.

Do wystawy stałej włączono dziesięć obrazów pochodzących z kolekcji pałacu w Rogalinie, który jest remontowany.

„Przez najbliższe dwa lata będzie więc można oglądać dzieła tej miary co +Melancholia+ Jacka Malczewskiego czy najpiękniejsze obrazy Ruszczyca, Mehoffera, Wyczółkowskiego, Podkowińskiego, Pankiewicza i Gierymskiego" - powiedziała Sobocińska.

Ekspozycja została przystosowania do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących. Galeria została wyposażona w plany tyflograficzne, które ułatwią poruszanie się w przestrzeniach wystaw stałych, a pięćdziesiąt wybranych obrazów opatrzono podpisami oraz krótkimi notami informacyjnymi w alfabecie Braille'a.

Części z nich towarzyszą również szczegółowe opisy audiodeskrypcyjne, umieszczone w audioprzewodnikach, które w momencie zbliżenia się osoby niewidomej do obrazu, automatycznie odtwarzają opis. Koszt modernizacji wyniósł 332 tys. zł, z czego blisko połowa to środki Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Galeria Sztuki Polskiej liczy obecnie, wraz z depozytami, blisko 3 tys. obrazów i rzeźb, należy do najbardziej reprezentatywnych zbiorów sztuki od końca XVIII w. do poł. XX w.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE