PARTNER PORTALU
  • BGK

Folklor zagości też w Lublinie

  • PAP    8 lipca 2012 - 12:18
Folklor zagości też w Lublinie

Dziewięć zagranicznych zespołów ludowych z różnych stron świata zapowiedziało swój udział w 27. Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych w Lublinie. Festiwal rozpocznie się w środę i potrwa do niedzieli 15 lipca.
W środę uczestnicy festiwalu przejdą w barwnym pochodzie przez miasto, a potem wszystkie zespoły zaprezentują się podczas koncertu galowego na stadionie sportowym klubu Lublinianka.

"Staramy się zapraszać na nasz festiwal zespoły z różnych stron świata. Pokazują one jak bardzo zróżnicowany jest folklor, ale też, że potrafimy się spotkać i wspólnie bawić. Tradycją naszego festiwalu są warsztaty, na których wszystkie zespoły uczą się jednego tańca polskiego i na koniec go prezentują. W tym roku będą to tańce rzeszowskie" - powiedziała dyrektor festiwalu Bożena Baranowska.

Na festiwal przyjedzie zespół Clog America ze stanu Utah w USA. Wykonuje on tańce, które są mieszanką wpływów europejskich osadników z Anglii i Holandii, rodowitych Indian oraz afrykańskich niewolników. Tancerze słyną z mistrzowskiego stepowania, a towarzyszy im kapela grająca na banjo, mandolinie i instrumentach perkusyjnych.

Zespół Kocaeli Armelit z Turcji pokaże widowisko oparte na tradycyjnym tureckim weselu. Tańcami opowiada on historię miłosną, przedstawia dawne tamtejsze zwyczaje, takie jak "noc henny", którą przed zaślubinami musi odbyć panna młoda.

Folklor meksykański zaprezentuje Grupo Folklorico De Mexico Alianza. W swoim repertuarze grupa ma dawne tańce od czasów Azteków po XIX w. Jej członkowie sami wykonują swoje instrumenty i kostiumy, używają do nich piór ptaków i skór zwierząt, w widowiskach wykorzystują dym i ogień.

Z kolei rosyjska grupa Junost przedstawi folklor Syberii; będą też zespoły z Hiszpanii, Białorusi, Litwy, Macedonii i Ukrainy. Festiwalowe koncerty będą się odbywały na stadionie Lublinianki, na rynku lubelskiego Starego Miasta oraz w Dziecięcym szpitalu Klinicznym - specjalnie dla chorych dzieci. Niektóre zespoły zaprezentują się też w podlubelskim uzdrowisku Nałęczów, a także we Włodawie, w pobliżu Jeziora Białego, które jest bardzo popularnym miejscem letniego wypoczynku na Lubelszczyźnie.

Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne odbywają się od 1984 r. Obecnie organizatorem festiwalu jest amatorski Zespół Pieśni i Tańca "Lublin", skupiający ponad 500 osób w 16 grupach tanecznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: