Fotoradar – łatwy zysk, ale nieczysta sprawa

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza
  • 16-08-2010
  • drukuj
Strażnicy miejscy z Mykanowa w woj. śląskim nałożyli w zeszłym roku za łamanie przepisów ruchu drogowego aż 9 tys. mandatów, a za inne wykroczenia - zaledwie 22.
Fotoradar – łatwy zysk, ale nieczysta sprawa

Strażnicy miejscy mogą robić zdjęcia kierowcom przekraczającym prędkość i nakładać na nich mandaty. Wpływy zasilają kasę gminy. W Pszczynie tylko od marca do sierpnia zrobili zdjęcia około 14 tys. kierowców. Udało im się wystawić 1,4 tys. mandatów, co oznacza 220 tys. zł – wylicza „Gazeta Wyborcza”.

Choć mandaty to spory zastrzyk gotówki, pszczyńscy strażnicy nie mają własnego sprzętu. Płacą prywatnej firmie za wypożyczenie fotoradaru oraz programu komputerowego do obróbki i wywoływania zdjęć. Firma dostaje 80 zł od każdego wystawionego mandatu.

Mieszkańcy powiedzieli dość. Założyli Społeczny Komitet Obrony Kierowców oraz profil na Facebooku „Nie dla fotoradarów w Pszczynie". Zarzucają władzom gminy, że umowa o wypożyczeniu fotoradarów jest nielegalna i przygotowują zbiorowy pozew przeciwko niej.

Skargi na fotoradary straży miejskiej dostało też MSWiA. Ministerstwo nakazało wojewodzie śląskiemu sprawdzić, czy strażnicy korzystają z urządzeń zgodnie z prawem. Kontrolę w gminach prowadzi policja. Najpierw zajęła się strażą miejską w Mykanowie.

Kontrola wykazała, że tylko w minionym roku strażnicy miejscy z Mykanowa za łamanie przepisów ruchu drogowego nałożyli aż 9 tys. mandatów, a za inne wykroczenia – zaledwie 22. Wojewoda Zygmunt Łukaszczyk kazał wprowadzić zmiany w pracy strażników miejskich z Mykanowa oraz zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przez nich przestępstwa – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

dobrać się takim do skóry - także w innych regionach kraju, np. należałoby sprawdzić także Straż Międzygminną w Pyrzycach - to, co robią wykorzystując fotoradary nie wiele ma wspólnego z troską o podniesienie bezpieczeństwa na drogach

qwer, 2010-08-16 17:24:03 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE