PARTNER PORTALU
  • BGK

Fotoradary nie dla straży miejskiej

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    6 sierpnia 2010 - 07:08
Fotoradary nie dla straży miejskiej

Straż miejska nie powinna używać radarów - twierdzi Stowarzyszenie Bezprawiu i Korupcji Stop. Bo według ich interpretacji prawo nie daje jej takich uprawnień. Zgadza się z nimi Główny Urząd Miar.
Zdaniem stowarzyszenia prawo do używania przyrządów kontrolno-pomiarowych ma wyłącznie policja. Wynika to jasno z przepisów. Prawo o ruchu drogowym upoważnia strażników gminnych tylko do używania „urządzeń samoczynnie ujawniających i rejestrujących naruszenia przepisów ruchu drogowego przez kierujących pojazdami”. To nie oznacza radaru, tylko np. kamerę zawieszoną nad skrzyżowaniem, która rejestrowałaby, jakie samochody przejeżdżają np. na czerwonym świetle. Straże nie mają uprawnień do używania fotoradarów, na które została wystawiona tego rodzaju legalizacja – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Co do tego, że definicja przyrządu pomiarowego jest pojęciem węższym niż pojęcie urządzenia nie ma wątpliwości Główny Urząd Miar. Uważa, że organy administracji miast, jakimi są straże miejskie, nie są właściwe merytorycznie, by interpretować przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym. I samemu decydować, czym jest urządzenie, a czym przyrząd.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie widzi problemu. Jego zdaniem słowa „przyrząd” i „urządzenie” to synonimy, więc mogą być stosowane zamiennie – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.