PARTNER PORTALU
  • BGK

Fotoradary w Swarzędzu

  • 24swarzedz.pl    30 września 2011 - 10:40
Fotoradary w Swarzędzu

W gminie Swarzędz na kilku drogach gminnych pojawiły się znaki przestrzegające przed możliwością kontroli fotoradarem.
Ustawienie tych znaków jest wymagane przez znowelizowaną ustawę Prawo o ruchu drogowym, która weszła w życie z dniem 31 grudnia 2010 roku.

Czytaj też: Fotoradary z oznakowaniem

Według nowej ustawy usunięte zostaną atrapy fotoradarów, jednakże zarządcy dróg mają na to dwa lata. Innym zapisem jest fakt, że wszystkie fotoradary stacjonarne będą musiały się wyróżniać. Oznacza to, że zostaną one pokryte fluorescencyjnymi materiałami odblaskowymi, aby urządzenie było widoczne z dużej odległości.

Czytaj też: Zlikwidują atrapy fotoradarów

Zmienił się również organ, który zarządza fotoradarami i decyduje o ich ustawianiu i likwidowaniu – jest nim teraz Generalny Inspektor Transportu Drogowego.

Nastąpiła również zmiana w oznakowaniu miejsc, w których można spotkać fotoradary przenośne, ustawiane przez Strażników Miejskich. Drogi, na których znajdą się urządzenia rejestrujące prędkość muszą być oznaczone znakiem D-51 oraz tabliczką podznakową z długością odcinka pomiarowego. Takie znaki pojawiły się na kilku ulicach naszego miasta.

„Znaki są umiejscowione na stałe, natomiast fotoradar będzie pracował zgodnie z miesięcznym grafikiem Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu” – informuje Piotr Kubczak Komendant Straży Miejskiej w Swarzędzu. Oczywiście taki grafik nie trafi do wiadomości publicznej.

W gminie Swarzędz znaki przestrzegające przed możliwością kontroli fotoradarem zostały umiejscowione na następujących drogach gminnych: ul. Swarzędzka w Janikowie Dolnym – ograniczenie prędkości do 40 km/h, ul. Św. Marcina w Swarzędzu – ograniczenie prędkości do 40 km/h, ul. Rabowicka, Henryka Szumana, Bronisława Geremka, Armii Poznań, Graniczna oraz Tysiąclecia – ograniczenie prędkości do 50 km/h.

Piotr Kubczak zapewnia: „Miejsca kontroli fotoradarowej zostały wybrane biorąc pod uwagę zagrożenie, a także obiekty takie jak szkoła czy przedszkole, znajdujące się przy danej ulicy i mają wpływać na poprawę bezpieczeństwa”.

Kolejne znaki D-51 mogą się pojawić wkrótce na drogach, które są zarządzane przez inne organy, takie jak Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich czy Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.