PARTNER PORTALU
  • BGK

Gala Parowozów w Jaworzynie Śląskiej już od piątku

  • PAP    8 września 2016 - 10:31
Gala Parowozów w Jaworzynie Śląskiej już od piątku
Tak wyglądała Gala Parowozów w Jaworzynie Śląskiej w ubiegłym roku (fot.youtube)

Sześć czynnych, zabytkowych lokomotyw parowych weźmie udział w Gali Parowozów, która rozpocznie się w piątek w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej.
Organizowana corocznie od 2011 r. impreza gromadzi kilkunastotysięczną rzeszę miłośników zabytków kolejnictwa. Jak podkreśliła dyrektor Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej Katarzyna Szczerbińska-Tercjak, głównym celem Gali Parowozów jest popularyzacja idei ochrony zabytków techniki kolejowej.

W tym roku w Gali Parowozów weźmie udział sześć lokomotyw parowych z Polski i Czech. Najstarszy powstała w latach 30. XX w. i przyjechała do Jaworzyny Śląskiej z czeskiego Jaromierza. Pozostałe zostały wyprodukowane w latach 50. XX w. To lokomotywy z Jaworzyny Śląskiej, skansenu w Chabrówce, parowozowni w Wolsztynie oraz z Pyskowic.

Dyrektor podkreśliła, że Gala daje okazję do podróży zabytkowymi składami po trasach kolejowych Dolnego Śląska. "Na malownicze szlaki kolejowe Przedgórza Sudeckiego wyruszą pociągi: PaFaWag z Wrocławia, LHW do Wrocławia, Thorez do Wałbrzycha, a także pociągi Czerwony Baron do Krzyżowej, Pionier, Nora i Pafal do Świdnicy" - poinformowała Szczerbińska-Tercjak.

W siedzibie Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej uczestnicy gali będą mieli okazję obejrzeć prezentacje poświęcone poszczególnym parowozom. Odbędzie się również spektakl zatytułowany "Pt31 - polski Ekspress" poświęcony polskiemu konstruktorowi lokomotyw - inżynierowi Kazimierzowi Zembrzuskiemu oraz polskiej przedwojennej lokomotywie Pt31. "W spektaklu, oprócz aktorów udział wezmą autentyczne, blisko dwustutonowe lokomotywy parowe - czynna Pt47-65 oraz pochodząca z 1938 r. Pt31-49, jedna z dwóch zachowanych lokomotyw tej serii" - powiedziała dyrektor.

W sobotni wieczór zaplanowano nocną paradę parowozów. Odbędą się również koncerty oraz projekcje filmów. W scenerii parowozowni zostanie wyświetlony obraz Andrzeja Munka z 1955 r. "Człowiek na torze". Będzie to pierwszy publiczny pokaz filmu po jego cyfrowej rekonstrukcji.

Gala Parowozów zakończy się w niedzielę. Patronat medialny nad imprezą objęła Polska Agencja Prasowa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • nec, 2016-09-11 19:43:42

    Szanowni Państwo, jestem co roku na tej imprezie i był to mój ostatni raz. Brak pomysłu jak zorganizować święto parowozów ! 25 zł osoba dorosła za nic, dokładnie z nic, jeśli ktoś nie chciał oglądać złomu tylko napić się piwa a dziecko poskakać na dmuchańcach musiał zapłacić 25 zł + 10 za dziecko. R...ozmawiałem z osobą mająca plakietkę organizator, zapytałem dlaczego nie wykorzystują stacji Jaworzyna Śląska do prezentacji parowozów, odpowiedź była jednoznaczna BO NIKT NIE ZAPŁACI to znaczy liczy się tylko kasa... ??? Wróżę, że w tym muzeum niebawem będzie tylko słychać jak rdza zjada złom. Świetnie się bawią tylko organizatorzy, osoby odwiedzające kręcą się w ramach zastawionych płotkami przejściami między lokomotywami, matki szukają miejsca by usiąść z dziećmi w cieniu, brak takich miejsc, ciasno. Ludzi odwiedzający przychodzą fajnie spędzić czas Wy jako organizatorzy nie potraficie tego zrobić profesjonalnie, może warto podzielić się zagarniętą kasą z profesjonalną agencją, która pomoże zrobić to pro ! Moje 7 letnie dziecko w trakcie stwierdziło jedziemy bo jak byliśmy tutaj w normalny weekend było fajniej i miało racje. Organizatorzy radzę wybrać się do Wolsztyna do Czech lub Niemiec by zapoznać się jak można zrobić fajną imprezę dla miłośników kolei żelaznej i parowozów.  rozwiń