PARTNER PORTALU
  • BGK

Galeria Arsenał się powiększyła o Elektrownię

  • PAP    10 sierpnia 2011 - 20:33

Galeria Arsenał w Białymstoku będzie mogła zaadaptować na własne potrzeby wystawiennicze budynek Starej Elektrowni w centrum miasta. Gmina Białystok formalnie stała się w środę właścicielem tego budynku i przekazała go galerii.
Galeria Arsenał jest miejską placówką. W ramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011, zorganizowała wystawę "Podróż na Wschód", w której bierze udział kilkudziesięciu artystów z Polski i krajów tzw. Partnerstwa Wschodniego.

Część ekspozycji pokazywana jest właśnie w industrialnym wnętrzu, wybudowanej na początku XX wieku, Starej Elektrowni przy ul. Elektrycznej w Białymstoku. Od kilku lat, mimo braku formalnej własności, budynek jest już bowiem przez galerię wykorzystywany.

Jak poinformował w środę na konferencji prasowej Tadeusz Arłukowicz, zastępca prezydenta Białegostoku odpowiedzialny za kulturę, w środę gmina Białystok stała się właścicielem budynku Starej Elektrowni, a na mocy już istniejącej tzw. umowy użyczenia między gminą Białystok a galerią, przekazano budynek Galerii Arsenał.

Arłukowicz powiedział, że rozmowy z Polską Grupą Energetyczną (PGE), która była dotychczasowym właścicielem budynku, trwały dość długo, bo aż cztery lata. Tłumaczył to tym, iż spółka przekształcała swoją strukturę.

Jak mówił, jednak udało się przekonać władze spółki i Białystok stał się właścicielem elektrowni. W zamian Białystok przekazał spółce 54 nieruchomości, o łącznej wartości ponad 2,3 mln zł, które w większości są już użytkowane przez PGE. Dodatkowo spółka dopłaciła miastu 233 tys. zł.

Arłukowicz poinformował też, że w tegorocznym budżecie galerii znajduje się ponad 640 tys. zł na przeprowadzenie konkursu architektonicznego i przygotowanie dokumentacji projektowej budynku elektrowni.

Dyrektorka Galerii Arsenał Monika Szewczyk powiedziała dziennikarzom, że elektrownia to szczególne miejsce, ale wymaga remontu i adaptacji na cele galeryjne. Dlatego galeria, aby móc ogłosić konkurs, musi szybko podpisać umowę ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich (SARP), które przeprowadzi konkurs. Szewczyk uważa, że mógłby on być rozstrzygnięty jeszcze w tym roku, na przełomie listopada i grudnia.

W projekcie powinny się znaleźć propozycje m.in. przebudowy i zagospodarowanie wnętrza elektrowni, budowy kładki przez rzekę Białą, która umożliwi stały dostęp do galerii (obecnie, w ramach organizowanych w elektrowni wystaw, montowana jest tymczasowa kładka - PAP), a także na zagospodarowanie terenu przed budynkiem.

Według Szewczyk, prace związane z projektem, jak przygotowanie dokumentacji technicznej i projektu, mogłyby się zakończyć w połowie przyszłego roku. A wszystkie prace związane z przebudowaniem budynku i zaadoptowaniem go na potrzeby galerii potrwałyby do 2016 roku. Szewczyk dodała, że wszystko zależy od tego, jak szybko uda się pozyskać na ten cel fundusze, zarówno państwowe jak i unijne. Jednak nie podała kosztu inwestycji w tym miejscu.

Galeria Arsenał uważana jest za znaczącą w kraju placówkę prezentującą sztukę współczesną. Jej główna siedziba mieści się w zabytkowym budynku przy Pałacu Branickich w Białymstoku; ma powierzchnię 900 metrów kwadr., dysponuje trzema salami wystawienniczymi. Dzięki pozyskaniu budynku Starej Elektrowni, galeria wzbogaciła się o 2 tys. m. kw. do zaadaptowania na jej potrzeby. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.