PARTNER PORTALU
  • BGK

Galeria Bezdomna wchodzi do pałacu

  • GK    16 października 2012 - 12:56
Galeria Bezdomna wchodzi do pałacu

Od soboty, 20 października, każdy, kto chciałby pokazać światu zdjęcia swojego autorstwa będzie mógł zaprezentować je w jednej z sal wystawowych Pałacu Kultury i Nauki.
W 2002 roku Andrzej Świetlik i Tomek Sikora stworzyli Galerię Bezdomną, czyli galerię bez stałego adresu. Inicjatywa była odpowiedzią na zapotrzebowanie młodych fotografów, którzy szukali możliwości pokazania swoich prac. Rokrocznie przybywało absolwentów szkół fotograficznych, a miejsc, w których mogliby zaprezentować swoją twórczość było coraz mniej.

– Ważne, aby dać szansę tym wszystkim ludziom na pokazywanie swoich prac, co dodatkowo mobilizowałoby ich do dalszej pracy twórczej – wspomina Tomek Sikora, jeden z pomysłodawców Galerii.

– Idea opierała się na trzech prostych zasadach: każdy miłośnik fotografii może pokazać swoje zdjęcia bez ograniczeń wieszając je lub instalując w obiekcie wskazanym przez nas. Prace nie podlegają żadnej cenzurze ani selekcji osób trzecich, żadna ze stron, ani wystawiający, ani oglądający nie są obciążeni kosztami za udział i oglądanie – wyjaśnia.

Pomysł chwycił i przeniósł się także poza granice Polski. Dotychczas odbyło się 105 wystaw na 5 kontynentach, w takich miejscach jak m.in.: Fabryka Schindlera, więzienie w Piotrkowie Trybunalskim, kopalnia Wieczorek, Stocznia Gdańska, schron w Nantes, słynny squat Tachelles w Berlinie, stara fabryka w Nowym Yorku. Galeria gościła także w tak nietypowych miejscach jak dworce, pociągi, czy nawet statek żeglugi pasażerskiej.

Zainteresowani wzięciem udziału w Galerii Bezdomnej i zawieszeniem swoich prac powinni przyjść 20 października od godziny 10.00 do Sali Kisielewskiego w Pałacu Kultury i Nauki (wejście od ul. Marszałkowskiej). O godz. 17.00 w Cafe Kulturalnej odbędzie się konferencja prasowa promująca projekt. Po konferencji, o godz. 18.00, zaplanowano wernisaż.

Dodawać zdjęcia będzie można do kolejnej soboty, 27 października. Dodatkową atrakcją jest możliwość zorganizowania prywatnego pokazu zdjęć w pobliskiej Cafe Kulturalnej.

Jubileuszowa Galeria Bezdomna powstała dzięki pomocy miasta stołecznego Warszawy, Zarządu Pałacu Kultury i Nauki, firmy Konarski&Bzowski oraz Cafe Kulturalna. Szczegółowe informacje na temat projektu: www.galeriabezdomna.art.pl.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.