PARTNER PORTALU
  • BGK

Galeria Sztuki Starożytnej znów otwarta dla turystów

  • PAP    16 września 2010 - 20:55

Po kilkumiesięcznej przerwie w czwartek ponownie otwarto dla zwiedzających Galerię Sztuki Starożytnej w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie.
Galeria starożytności w Arsenale została wyłączona z ruchu turystycznego na początku roku wraz z zamknięciem na czas przebudowy sąsiadującego z nią głównego gmachu Muzeum Książąt Czartoryskich. Arsenał nie został objęty modernizacją, dlatego Muzeum Narodowe w Krakowie, którego ta placówka jest oddziałem, mogło udostępnić starożytności zwiedzającym - wyjaśniła PAP rzeczniczka Muzeum Narodowego Katarzyna Bik.

Muzealnicy proponują zwiedzającym ekspozycję w Arsenale przy ul. Pijarskiej wyprawę w krainę wakacyjnych wspomnień - wycieczkę szlakiem XIX-wiecznej arystokracji, spędzającej zimowe miesiące na zwiedzaniu starożytności w Egipcie, włoskiej Toskanii i Umbrii, nad Zatoką Neapolitańską czy w Apulii.

Wśród egipskich starożytności zobaczyć można figurki, płytki dekoracyjne i kartonaż z mumią Asetemachbit - tancerki, śpiewaczki i kapłanki boga Amona, żyjącej w drugiej połowie X wieku p.n.e. Mumia egipskiej piękności trafiła do Krakowa w 1884 r.

Na wystawie podziwiać można etruskie kielichy, amfory i sarkofag, z przełomu III i II wieku p.n.e., fresk ze sceną sakralno-idylliczną z Kampanii nad Zatoką Neapolitańską z I wieku oraz askosy z Kampanii i Apuli, czyli duże naczynia z bogatą dekoracją polichromowaną, składane jako dary wokół zmarłego w komorach grobowców.

Galeria będzie otwarta od wtorku do niedzieli w godzinach 10-16.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.