PARTNER PORTALU
  • BGK

Galerię Beksińskiego magnesem na turystów w Sanoku

  • PAP    24 kwietnia 2013 - 09:46
Galerię Beksińskiego magnesem na turystów w Sanoku

Ponad 65 tys. osób odwiedziło otwartą rok temu Galerię Zdzisława Beksińskiego w Sanoku. Wśród turystów dominują Polacy - poinformował w środę dyrektor Muzeum Historycznego w tym mieście Wiesław Banach.
Beksiński zapisał w testamencie swoje dzieła sanockiemu muzeum, gdzie mieści się galeria.

"Okazuje się, że Beksiński jest dobrze znana wśród turystów krajowych. Większość z nich pobyt w Sanoku zaczyna od wizyty u nas" - powiedział Banach.

Z kolei turystów zagranicznych, głównie z krajów Europy Zachodniej, do sanockiego muzeum przyciąga wystawa sztuki cerkiewnej. "Dopiero po jej obejrzeniu odkrywają, że nasza placówka posiada kolekcję twórczości Beksińskiego. Wielu z nich wcześniej o nim nie słyszało" - zaznaczył dyrektor muzeum. Podkreślił, że po otwarciu Galerii Beksińskiego muzeum odwiedza o 30 proc. osób więcej niż wcześniej.

W galerii prezentowana jest licząca ok. 600 prac stała wystawa dzieł Beksińskiego. "Jej głównym motywem jest zasadnicze przesłanie jego twórczości, czyli jak poradzić sobie z przemijaniem, ze śmiercią" - wyjaśnił Banach.

Galeria powstała w odbudowywanym skrzydle sanockiego zamku. Ten fragment gmachu przed I wojną światowa rozebrali Austriacy. Koszt jego odbudowy wyniósł prawie 5 mln zł, z czego 3 mln zł pochodziło ze środków unijnych.

Muzeum Historyczne w Sanoku posiada największą kolekcję dzieł Beksińskiego. Liczy ona kilka tysięcy obrazów, reliefów, rzeźb, rysunków, grafik i fotografii.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.