PARTNER PORTALU
  • BGK

Gazowe eldorado

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    7 czerwca 2010 - 07:38
Gazowe eldorado

O tym, że nasz kraj może się nim stać mówi branża paliwowa na całym świecie. W poszukiwanie u nas gazu łupkowego chcą inwestować największe koncerny surowcowe.
Aż 140 mln dol. na szukanie złóż gazu łupkowego w Polsce chce wydać kanadyjski koncern Talisman Energy z brytyjską firmą San Leon Energy. Na długiej liście koncernów, które chcą u nas wydać na ten cel setki milionów dolarów, są światowi potentaci paliwowi – amerykańskie giganty: ExxonMobil, Chevron, ConocoPhillips, Marathon Oil. Do tego tuzy europejskie – norweski Statoil i francuski Total. Od 2008 r. wydano już 56 koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce – ujawniło dwa miesiące temu Ministerstwo Środowiska – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Znana firma doradcza Wood Mckenzie ogłosiła, że Polska może mieć 1,4 bln m sześc. gazu w łupkach – tyle, co Holandia. Inni eksperci szacują nasze zasoby nawet na 3 bln m sześc. Byłoby to astronomiczne bogactwo o wartości 1 bln dol.; setki milionów na poszukiwania to przy tym grosze.

Jest szansa, że Polska nie tylko uniezależni się od importu gazu, ale stanie się wręcz jego dużym eksporterem do Unii. Mają w tym pomóc rewolucyjne technologie z USA podaje „Gazeta Wyborcza”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.