PARTNER PORTALU
 • BGK

Gdańscy radni będą głosować nad apelem w sprawie fuzji Lotosu i Orlenu

 • pt    28 lutego 2018 - 15:18
Gdańscy radni będą głosować nad apelem w sprawie fuzji Lotosu i Orlenu
Piotr Borawski z wnioskiem o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Gdańska w sprawie Lotosu i Orlenu (fot. Marek Wałuszko/gdansk.pl)

Kolosalne znaczenie dla gospodarki Pomorza ma szeroki zakres kooperacji Grupy Lotos z wieloma gdańskimi i pomorskimi firmami, w tym outsourcing usług, co w znacznym stopniu przyczynia się do wzrostu gospodarczego miasta i województwa – napisali radni PO w apelu, jaki ma być głosowany podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta w piątek 12 marca.
 • Radni klubu Platformy Obywatelskiej nie godzą się na połączenie firmy Lotos z koncernem Orlen.
 • Piotr Borawski, przewodniczący klubu PO, złożył wniosek w sprawie zwołania nadzwyczajnej sesji Rady Miasta.
 • Na sesji przyjęty ma być apel do rządu i parlamentarzystów w sprawie zaprzestania działań zmierzających do fuzji obu spółek.
 • Nadzwyczajna sesja odbędzie się w piątek 2 marca o godz. 12.00.

W środę 28 lutego przed południem Piotr Borawski, przewodniczący klubu radnych Platformy Obywatelskiej w Radzie Miasta Gdańska złożył wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji. Radni PO są zbulwersowani planami połączenia dwóch koncernów naftowych Orlenu i gdańskiego Lotosu.

List intencyjny w tej sprawie we wtorek 27 lutego podpisało Ministerstwo Skarbu i PKN Orlen.

Czytaj też: Orlen i Robert Gwiazdowski uspokajają samorządowców z Gdańska

- Jest to bardzo szkodliwa decyzja zarówno dla naszego miasta, jak i całego regionu pomorskiego - tymi słowami Piotr Borawski uzasadniał konieczność zwołania nadzwyczajnej sesji.

Lider opozycji w Radzie Miasta Gdańska Kazimierz Koralewski (PiS) mówi:

- Wydaje się, że Skarb Państwa patrzy na interes własnego skarbu i stąd takie decyzje. Jako właściciel ma do tego pełne prawo. My jako politycy Pomorza będziemy zawsze patrzeć na korzyści, które spływają na Pomorze lokalnie, będziemy starali się, żeby te korzyści na Pomorzu nadal pozostały. Same przesunięcia kapitałowe na dzisiaj nie rokują dużych zmian. Myślę, że przynajmniej w najbliższym czasie nie będzie to rzutowało na jakąkolwiek alokację podatków.

W programie nadzwyczajnej sesji znajduje się tylko jeden punkt: sprawa apelu o zaprzestanie działań zmierzających do fuzji Lotosu z Orlenem. Będzie też dyskusja na ten temat.

W apelu czytamy m.in.

- Rada Miasta Gdańska wyraża zdecydowany sprzeciw decyzji o przejęciu Grupy Lotos przez PKN Orlen wyrażonej listem intencyjnym podpisanym przez Ministerstwo Energii i PKN Orlen w tej sprawie i apeluje o wstrzymanie wszelkich prac i decyzji zmierzających w tym kierunku. Podkreślamy, że Grupa Lotos ma strategiczne znaczenie dla rozwoju gospodarczego Gdańska i województwa pomorskiego, w związku z czym Rada Miasta Gdańska apeluje do Rządu RP o utrzymanie samodzielności spółek Grupy Lotos z siedzibą w Gdańsku.

Zdaniem radnych połączenie Grupy Lotos z PKN Orlen może negatywnie wpłynąć na inwestycje planowane przez gdańską spółkę.

Jak czytamy, Rada Miasta Gdańska dostrzega również znaczącą aktywność spółki oraz spółek z grupy kapitałowej Grupy Lotos  w obszarze działań społecznych oraz mecenat kultury i sportu na terenie województwa pomorskiego.

Rada zwraca się także do parlamentarzystów Pomorza o wsparcie apelu.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (5)

 • znafca, 2018-03-01 21:47:48

  Do Donald: Tusk chciał sprzedać Ruskim Lotos? A Ruscy chcieli kupić? I po co? W Unii od lat rafinerii do kupienia jak maku i za psie pieniądze...Jak nie masz o czymś zielonego pojęcia to nie komentuj
 • ja, 2018-03-01 12:24:16

  ńie dajcie się zrobić w jajo jak Puławy z Tarnowem!!
 • Donald, 2018-03-01 09:53:54

  Od kiedy PO tak dba o interesy LOTOSU ? Chba coś przeoczyli, że kilka lat temu tylko przez złamanie dyscypliny klubowej sejm przegłosował zakaz sprzedaży ! TUSK chciał sprzedać LOTOS ruskim ! Więc niech ci smutni panowie liczący na amnezję ludzi "wykorzystają szansę i siedzą cicho" ...  rozwiń