Gdańsk: Europejskie Centrum Solidarności z nagrodą Rady Europy

• Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku zostało uhonorowane Nagrodą Muzealną Rady Europy.
• Gdańska placówka została wybrana jako jedna z 49 kandydatur.
• Wręczenie nagrody nastąpi we wtorek (19 kwietnia) na sesji plenarnej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.
Gdańsk: Europejskie Centrum Solidarności z nagrodą Rady Europy
Gdańska placówka najlepsza spośród 49 kandydatur (fot. wikipedia.org/Artur Andrzej)

Nagroda Muzealna Rady Europy wręczana jest od 1977 roku dla tych instytucji, które znacząco przyczyniają się do zrozumienia dziedzictwa kulturowego Europy i jednoczenia państw członkowskich Rady Europy. W grudniu ubiegłego roku nagroda powędrowała do Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, które było jedną z 49 kandydatur. W finale rywalizowały w sumie trzy placówki muzealne.

Forum współczesnej Europy

W argumentacji serbskiej posłanki Vesny Marjanovic, sprawozdawcy Nagrody Muzealnej w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy, o gdańskiej placówce czytamy: „Wydarzenia, do których się odwołuje i program instytucji, czyni z niej forum współczesnej Europy. Udało się stworzyć z historii związku zawodowego Solidarność silne i poruszające źródło inspiracji dla aktywności i zaangażowania obywatelskiego”.

Posłanka jednocześnie dodaje, że centrum łączy historię z codziennością, tworząc pomost między kulturą a demokracją. Dlatego też centrum zostało nagrodzone brązową statuetką „La femme aux beaux seins” („Kobieta z pięknym biustem”), którą będzie posiadało przez rok.

Gdańsk w prestiżowym gronie

Nagroda jest częścią konkursu Europejskiego Muzeum Roku (EMYA). Dzięki niej Europejskie Centrum Solidarności znalazło się w prestiżowym gronie. W poprzednich latach statuetką nagrodzono m.in. Muzeum Cywilizacji Europejskiej i Śródziemnomorskiej w Marsylii (2015), Muzeum Baksı z Bayburt w Turcji (2014) i Muzeum Liverpoolu w Wielkiej Brytanii (2013).

Nagroda zostanie wręczona podczas uroczystej sesji plenarnej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE