PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk: Europejskie Centrum Solidarności z nagrodą Rady Europy

  • MN    19 kwietnia 2016 - 17:25
Gdańsk: Europejskie Centrum Solidarności z nagrodą Rady Europy

Gdańska placówka najlepsza spośród 49 kandydatur (fot. wikipedia.org/Artur Andrzej)

• Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku zostało uhonorowane Nagrodą Muzealną Rady Europy.
• Gdańska placówka została wybrana jako jedna z 49 kandydatur.
• Wręczenie nagrody nastąpi we wtorek (19 kwietnia) na sesji plenarnej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.
Nagroda Muzealna Rady Europy wręczana jest od 1977 roku dla tych instytucji, które znacząco przyczyniają się do zrozumienia dziedzictwa kulturowego Europy i jednoczenia państw członkowskich Rady Europy. W grudniu ubiegłego roku nagroda powędrowała do Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, które było jedną z 49 kandydatur. W finale rywalizowały w sumie trzy placówki muzealne.

Forum współczesnej Europy

W argumentacji serbskiej posłanki Vesny Marjanovic, sprawozdawcy Nagrody Muzealnej w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy, o gdańskiej placówce czytamy: „Wydarzenia, do których się odwołuje i program instytucji, czyni z niej forum współczesnej Europy. Udało się stworzyć z historii związku zawodowego Solidarność silne i poruszające źródło inspiracji dla aktywności i zaangażowania obywatelskiego”.

Posłanka jednocześnie dodaje, że centrum łączy historię z codziennością, tworząc pomost między kulturą a demokracją. Dlatego też centrum zostało nagrodzone brązową statuetką „La femme aux beaux seins” („Kobieta z pięknym biustem”), którą będzie posiadało przez rok.

Gdańsk w prestiżowym gronie

Nagroda jest częścią konkursu Europejskiego Muzeum Roku (EMYA). Dzięki niej Europejskie Centrum Solidarności znalazło się w prestiżowym gronie. W poprzednich latach statuetką nagrodzono m.in. Muzeum Cywilizacji Europejskiej i Śródziemnomorskiej w Marsylii (2015), Muzeum Baksı z Bayburt w Turcji (2014) i Muzeum Liverpoolu w Wielkiej Brytanii (2013).

Nagroda zostanie wręczona podczas uroczystej sesji plenarnej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.