PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk: Festiwal filmowy In Out już po raz dziesiąty

  • PAP/MN    22 kwietnia 2016 - 10:10
Gdańsk: Festiwal filmowy In Out już po raz dziesiąty
Festiwal filmowy In Out odbędzie się w dniach 23-24 kwietnia (fot. pixabay)

• Dziesiąty festiwal filmowy In Out rozpocznie się w sobotę 23 kwietnia w Gdańsku. 
• To już dziesiąta edycja festiwalu współorganizowanego przez Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia.
• Zobaczymy 20 prac filmowych artystów z czterech krajów.
"Festiwal In Out dotyczy szeroko rozumianego ruchomego obrazu - pokazujemy wideo-art, animacje, dokument i krótkie filmy fabularne" - powiedziała kurator In Out Jolanta Woszczenko.

Co roku festiwal In Out ma inne hasło i motyw przewodni. W ubiegłym roku tematyka konkursu obejmowała zagadnienia związane z dźwiękiem i obrazem.

"W tym roku tematem głównym jest teatr. Poruszamy się więc na granicy łączenia różnych dyscyplin sztuki. Dla przeciętnego odbiorcy relacje między sztukami wizualnymi a teatrem są oczywiste. Biorąc chociażby pod uwagę to, że film zrodził się z teatru te wzajemne związki wydawałyby się naturalne. Okazuje się jednak, że tak nie jest. W konkursowych pracach filmowych widać wyraźnie, że artyści wizualni postrzegają teatr jako coś sztucznego, skostniałego i narzuconego" - dodała kurator.

Czytaj też: Weź udział w budowaniu Gdańskich Przestrzeni Lokalnych

Na festiwal wpłynęło ponad 100 prac filmowych z całego świata, z czego jury zakwalifikowało do konkursu 20 tytułów. Piętnaście z nich jest autorstwa Polaków, trzy pochodzą z Belgii, a po jednym - z Bułgarii i Francji.

Filmy podczas tegorocznego festiwalu będzie oceniać jury w składzie: amerykańska producentka i reżyserka filmów niezależnych Jill Godmilow (przewodnicząca) oraz polscy twórcy: reżyser teatralny i scenograf Krzysztof Garbaczewski oraz artystka i kompozytorka Zorka Wollny.

I nagroda, w wysokości 5 tys. zł, została ufundowana przez marszałka województwa pomorskiego, II nagroda wynosi 4 tys. zł - jej sponsorem jest CSW Łaźnia.

Najlepsze prace wideo wydane zostaną na płycie DVD, która zostanie rozesłana do instytucji kultury i kuratorów w Polsce i za granicą.

Czytaj też: Gdańsk: Wystawa zdjęć holenderskich fotografów

W programie towarzyszącym festiwalu znalazły się wykłady dotyczące zagadnienia "teatralności", wernisaż wystawy, koncert oraz czytanie performatywne sztuki. Wśród zaproszonych gości są m.in. Bogna Burska, Zofia Maria Cielątkowska oraz Joanna Krakowska.

Festiwalowe imprezy odbywać się będą w Łaźni 1 w Gdańsku Dolnym Mieście oraz Łaźni 2 w Nowym Porcie.

Festiwal In Out zakończy się w niedzielę.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.