PARTNER PORTALU
  • BGK

Gdańsk, Gdynia, Sopot: Święto Niepodległości w Trójmieście

  • PAP/em    9 listopada 2015 - 12:03
Gdańsk, Gdynia, Sopot: Święto Niepodległości w Trójmieście
Gdańska Parada Niepodległości w 2012 r. (fot. UM Gdańsk/gdansk.pl)

11 listopada ulicami Gdańska - po raz trzynasty - przejdzie Parada Niepodległości. Rozgłośnia radiowa będzie rozdawała flagi. W patriotyczną akcję włączyły się gdańskie restauracje, które zaproponują swoim klientom niepowtarzalne potrawy w specjalnych, zniżkowych cenach.
XIII Parada Niepodległości w Gdańsku rozpocznie się o 9:00 przy ulicy Podwale Staromiejskie.

W Gdańsku przemówi Piłsudski 

- Na uczestników będą czekały zabytkowe samochody, motocykle i grupy rekonstruktorów w strojach i mundurach z różnych epok historii. Będzie można podjeść, porozmawiać i zrobić pamiątkowe zdjęcie - zachęca organizatorka. Godzinę później, z okna cukierni, która znajduje się na Podwalu Staromiejskim, przemówi do przybyłych marszałek Józef Piłsudski (w rolę Marszałka tradycyjnie wcieli się aktor Teatru Wybrzeże Florian Staniewski). Po jego wystąpieniu Parada przejdzie pod pomnik Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym, gdzie nastąpi wielki finał - podsumowuje jedna z organizatorek Parady, Joanna Reszkowska ze Stowarzyszenia SUM.

Czytaj też: Jak będzie wyglądać Święto Niepodległości z nową ustawą o zgromadzeniach?

W kolumnie przejdą też miejscy radni ubrani w odświętne stroje, grupy rekonstrukcyjne, w tym dwie konne (husaria i ułani), seniorzy, uczniowie pomorskich szkół i przedszkoli, przedstawiciele różnego rodzaju organizacji i stowarzyszeń, w tym harcerze (także z Białorusi i Rosji) oraz Lwy Północy - stowarzyszenie skupiające kibiców Lechii Gdańsk.

We wtorek i w środę ponad 40 gdańskich restauracji i kawiarni weźmie udział w akcji „Wieczór Niepodległości". Lokale te - oznaczone barwami biało-czerwonymi, będą serwowały specjalne dania i napoje nawiązujące czy to do tradycji polskiej kuchni, czy barw narodowych.

Gdynia wyświetli filmy

Paradę organizuje w środę także Gdynia. W trakcie przemarszu, który przejdzie spod dworca na Skwer Kościuszki, rozdawana będzie specjalna gazeta - Gdyński Kurier Niepodległej. W Gdyńskim Centrum Filmowym wyświetlane będą filmy nawiązujące do Święta Niepodległości, w a InfoBoksie odbędą się warsztaty wykonywania kotylionów. W środę otwarte też będą gdyńskie muzea, w tym Muzeum Emigracji, Muzeum Miasta Gdynia, Muzeum Marynarki Wojennej i ORP Błyskawica. Na Placu Grunwaldzki zaplanowano też koncerty pieśni patriotycznych i okazjonalny spektakl

Rowerzyści w Sopocie

W Sopocie zaplanowano z kolei rowerową paradę niepodległości połączoną z przejazdem zabytkowych pojazdów. Po paradzie, która zakończy się na Placu Przyjaciół Sopotu, rowerzyści będą mogli wziąć udział w przejażdżce śladami historii Sopotu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.